TREBIŠOV. Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove hneď od usmernenia Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) ešte 22. marca začali s mimoriadnou kontrolou vo všetkých zariadeniach spoločného stravovania.
Nevynechali ani školské a predškolské zariadenia, aby zistili pôvod mäsa používaného na prípravu hotových pokrmov v celom Trebišovskom okrese.
Mimoriadne kontroly boli nariadené pre podozrenie na podvod s mäsom a mäsovými výrobkami dovezenými z Brazílie.
Kontroly stále pokračujú.
Opatrne pri steakoch a tatarákoch
„Kontroly prednostne vykonávame v zariadeniach spoločného stravovania pripravujúcich a podávajúcich pokrmy z tepelne nespracovaného, prípadne čiastočne nespracovaného mäsa, napríklad steaky či tatársky biftek. Robíme tak vo veľkých verejných vývarovniach, zariadeniach ponúkajúcich denné menu, v zariadeniach spoločného stravovania, v ktorých sa aj v minulosti zistili hygienické nedostatky a porušenia predpisov, či v zariadeniach, v ktorých sa v posledných rokoch riešili podnety konzumentov týkajúce sa zdravotných komplikácií po konzumovaní pokrmov. Následne sa pokračovalo a pokračuje v kontrolách aj vo všetkých ostatných zariadeniach spoločného stravovania“, informovala nás Lucia Demesová, zástupkyňa regionálnej hygieničky.
Upozornila, že štátny zdravotný dozor v tejto súvislosti vykonávajú odborní zamestnanci Referátu hygieny výživy a Referátu hygieny detí a mládeže RÚVZ v Trebišove.
Celkovo bolo ku koncu marca vykonaných 73 kontrol v 73 zariadeniach spoločného stravovania, vrátane zariadení školského stravovania.
Zároveň bolo v tejto súvislosti telefonicky alebo emailom kontaktovaných 43 zariadení školského stravovania.
Mäso a mäsové výrobky pôvodom z Brazílie boli zistené v 19 zariadeniach v okrese Trebišov.
Mimoriadne opatrenia pokračujú
„Dodržiavame pokyny ÚVZ SR, ktorý stanovil postup v prípade zistenia mäsa a mäsových výrobkov pôvodom z Brazílie, podľa ktorého sa riadime. To znamená, že v prípade zistenia prítomnosti mäsa a mäsových výrobkov pôvodom z Brazílie sme okamžite pozastavili jeho použitie. Ide o mrazené kuracie prsia solené, bez kosti, bez kože, ďalej kuracie rezne hlbokomrazené, rovnako aj kuracie pečienky hlbokozmrazené a kuracie prsia Natural,“ vymenovala Lucia Demesová.
Celkovo teda bolo k spomínanému termínu odbornými zamestnancami RÚVZ v Trebišove zistených a pozastavených 352,5 kg mäsa a mäsových výrobkov pôvodom z Brazílie v zariadeniach spoločného stravovania v okrese Trebišov.
Najčastejšie boli zistené mrazené kuracie prsia solené, bez kosti, bez kože (222 kg), kuracie pečienky hlbokomrazené (78,5 kg).
Hygienici taktiež dohodli postup komunikácie RÚVZ v SR so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS) v SR.

Spolupracujú aj s veterinármi
V prípadoch, keď Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove zistil v kontrolovanom zariadení spoločného stravovania prítomnosť mäsa alebo mäsových výrobkov pôvodom z Brazílie, kontaktoval príslušnú regionálnu veterinárnu správu.
Následne RVPS v Trebišove poskytla RÚVZ so sídlom v Trebišove informáciu, či konkrétna dodávka mäsa od dodávateľa bola skontrolovaná, t.j. či boli vykonané odbery vzoriek na laboratórnu analýzu kvôli potvrdeniu jej zdravotnej neškodnosti.
V prípade, že sa tak doteraz nestalo, sa zabezpečuje odber vzoriek takéhoto mäsa a mäsových výrobkov na laboratórnu analýzu.
V okrese Trebišov podľa informácií známych hygienikom nebola laboratórne pozitívna žiadna vzorka mäsa a mäsových výrobkov pôvodom z Brazílie.
Podľa informácii z RVPS Trebišov boli v okrese Trebišov v jednom prípade maloobchodného balenia hlbokomrazených kuracích pečienok zistené senzorické zmeny a mäsový výrobok bol odobratý na laboratórny rozbor.
Mäso a mäsové výrobky pôvodom z Brazílie zostávajú pozastavené v zariadeniach spoločného stravovania, pokiaľ sa nepreukáže zdravotná neškodnosť konkrétnej dodávky od konkrétneho dodávateľa.
Je to potravina vo všeobecnosti rizikovejšia
Demesová informovala, že mimoriadne kontroly v zariadeniach spoločného stravovania zamerané na overovanie zdravotnej bezpečnosti mäsa a mäsových výrobkov používaných na prípravu pokrmov budú prebiehať aj naďalej.
V prípade zistenia alebo podozrenia na porušovanie požiadaviek platnej legislatívy budú okamžite vyvodené potrebné opatrenia, t.j. pozastavenie používania mäsa a mäsových výrobkov brazílskeho pôvodu na prípravu pokrmov v zariadeniach spoločného stravovania, až do doby preukázania ich zdravotnej neškodnosti.
Zároveň hygienici, v súlade s usmernením hlavného hygienika, upozorňujú na dodržiavanie všeobecných hygienických zásad pri kulinárskom spracovávaní mäsa.
Ide totiž o živočíšnu potravinu, ktorá je vo všeobecnosti rizikovejšia z pohľadu vhodného prostredia pre rast a pomnožovanie mikroorganizmov v porovnaní s ostatnými potravinami.
Zdôrazňujú, že je potrebné dodržiavať zásady hygieny, zabrániť kríženiu pracovných plôch, použitého náradia pri spracovaní surového mäsa a dodržiavanie správnej teploty pri tepelnom opracovaní mäsa do pokrmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín