MICHALOVCE. Štátna veterinárna a potravinová správa v spolupráci s hygienikmi preveruje výskyt nebezpečného mäsa.
Kontrolujú reštaurácie, jedálne, obchodné siete či sklady.
Monitorovanie a odber
Predmetom cielených kontrol je monitorovanie, či sa na slovenskom trhu nachádzajú produkty živočíšneho pôvodu vyrobené v Brazílii a ich odber na laboratórne vyšetrenie.
„Úradné kontroly vykonávame na miestach určenia, skladoch, v mäsových výrobách a maloobchodoch. Súčasne Regionálny úrad verejného zdravotníctva kontroluje aj mäsové výrobky a mäso v zariadeniach spoločného stravovania,“ ozrejmil Aleš Novotný, riaditeľ a vedúci služobného úradu Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Michalovce.

Denné kontroly prešetrujú pochybné mäso
„Prekontrolovaných bolo 123 zariadení spoločného stravovania, v ktorých bolo zistené takmer 600 kg mäsa s pôvodom z Brazílie. V súčasnosti je v štyroch zariadeniach pozastavené prípadné ďalšie spracovanie alebo použitie pre konzumentov mäso z Brazílie do doby ukončenia laboratórneho prešetrenia zdravotnej nezávadnosti mäsa,“ informoval Peter Čintala, právnik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach.
Vo verejne prístupných zariadeniach spoločného stravovania sú podľa Čintalu denne vykonávané kontroly zameraná na prešetrenie výskytu pochybného mäsa.
„Kontroly sú zamerané na pôvod a vysledovateľnosť mäsa používaného na prípravu pokrmov, s dôrazom na mäso a mäsové výrobky pôvodom z Brazílie, vzhľadom na podozrenie na podvod s týmito komoditami,“ spresnil Čintala.

Na pokutách vybrali viac ako 50-tisíc
Nákupy potravín by sme nemali brať na ľahkú váhu. Na čo nás upozorňujú aj výsledky potravinovej kontroly, ktoré vykonali michalovskí veterinári v uplynulom roku.
„V priebehu roka 2016 sme v rámci úradných kontrol preverili 421 maloobchodných objektov, z toho v 75 boli zistené nedostatky. V obchodnej sieti sme vykonali 886 kontrol, s 99 nedostatkami, “ povedal Novotný.
V blokovom konaní udelili 48 pokút, v hodnote 1 200 eur. Čo sa týka postihov v správnom konaní, tých bolo až 97 a celková suma, vyzbieraná na pokutách, predstavovala 50 820 eur.
„Pri nákupoch potravín by sa mal spotrebiteľ orientovať nielen podľa ceny, ale hlavne podľa informácií uvedených na obaloch výrobkov,“ uzavrel Novotný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín