V poradí už ôsmy ročník súťažnej výstavy vín otvoril svoje brány aj pre verejnosť. V ponuke bolo viac ako 150 vzoriek vín.
VINNÉ. V obci s dlhoročnou tradíciou pestovania vínnej révy sa už pravidelne organizuje celoslovenská výstava vín s medzinárodnou účasťou.
Do ôsmeho ročníka súťažnej výstavy sa zapojilo 60 vystavovateľov.
„Hodnotili sme 173 vzoriek vín, 27 vystavovatelia boli z Českej republiky, 33 zo Slovenska a konkrétne 17 súkromní vystavovatelia z regiónu Zemplín. V porovnaní s uplynulými ročníkmi bola výstava na veľmi dobrej úrovni a tento rok sme mali aj najvyšší počet vzoriek a vystavovateľov,“ zhodnotil člen organizačného výboru výstavy Jozef Pado.
Ochutnávali odborníci i laici
Hodnotenie vzoriek odbornou komisiou znalcov – enológov z celého Slovenska a zahraničia – bolo 9. júna.
„Členovia hodnotiacich komisií boli poprední vinárski odborníci.
Každý v komisii hodnotil anonymne a samostatne,“ vysvetlil Pado.
Profesionálni degustátori posudzovali vína v šiestich kategóriách, a to vína tiché biele suché, tiché biele ostatné, tiché ružové, tiché červené suché, tiché červené ostatné a tokajské vína.
Pri hodnotení vín odbornou porotou boli prítomní aj laici, vinári z Vinného, ktorí mali možnosť porovnať si svoje degustačné schopnosti s profesionálmi.
Neodmysliteľná súčasť obce
Obec Vinné, tak ako to naznačuje jej viac ako 700-ročný názov, má svoje bohaté tradície neodmysliteľne spojené s pestovaním, spracovaním viniča a výrobou zlatého moku.
„Vinianske vinice Kecerky, Blatca, Douhej, Senderova, Kristu, Šutovej, Veľikej, Harbatej, Lancošky a ďalšie sa zachovali dodnes a vytvárajú charakteristický kolorit obce,“ vysvetlil Marián Makeľ (nez.), starosta obce Vinné.
V minulosti si ľudia takto zarábali na živobytie, dnes sa vinárstvo stalo záľubou, ku ktorej sa každý vinár hrdo hlási.
„Aj keď v súčasnosti z generácie starých vinohradníkov ubúda a zmenšuje sa aj celková výmera obrábaných viníc, predsa je ešte dosť takých súčasníkov, ktorí zachovávajú tradície predkov,“ povedal starosta obce Vinné Marián Makeľ (nez.).
Doména výstavy vín je podľa starostu odborná degustácia a jej verejná prezentácia vyjadrujúca spoločenskú udalosť ako neodmysliteľnú a významnú súčasť regionálnej kultúry.
Silný ročník plný kvalitných vín
„V minulosti sa stávalo, že niektoré vína sme vyradili, lebo nevyhovovali. Všade sa nájdu chyby, bez toho to nejde. Vínnu révu napríklad napadla choroba a to sa odzrkadlilo na chuti, vôni a akosti vína. Tento rok boli vzorky veľmi kvalitné, čo hodnotím ako veľký pokrok a úspech,“ zdôraznil Pado.
Dni vína vo Vinnom sa konajú v obci už od roku 1999, avšak nie pravidelne.
„Vzhľadom na to, že výstavu pripravujeme každé dva roky, nedostávame sa do Národného salónu vín. Je tam podmienka, aby bola organizovaná každý rok, čo by sme chceli do budúcna zmeniť,“ povedal Pado.
Objavovanie chutí a vôní vína
Dní vína odštartovali v piatok (22. 6.) odovzdaním diplomov a cien vystavovateľom na slávnostnom otvorení výstavy. Okrem 34 zlatých, 88 strieborných a 44 bronzových medailí sú každoročné vyhlásení aj šampióni v kategórii biele, červené a tokajské vína.
Novinka tohto ročníka bola Cena starostu obce za celkový prínos v oblasti vinohradníctva vo Vinnom.
Sobota (23. 6.) sa niesla v duchu voľného programu a degustácie. „O dva roky sa stretneme opäť a verím, že ponuka vín bude ešte zaujímavejšia a hodnotnejšia.
Verejná degustácia je o objavovaní a poznávaní chutí a vôní vína. Dúfam, že všetci návštevníci ocenili kvalitu víťazných vín,“ uzavrel Makeľ.
Návštevníci si mohli vyberať z bieleho, červeného i ružového a chuťovo si prišli na svoje aj tí, ktorí obľubujú sladké, trpké či korenisté vína.
Usporiadatelia výstavy vín boli obec Vinné, Vinianske obecné múzeum a galéria a miestne vinárske firmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín