Chorobu si nevyberieš,zdravie nekúpiš. Vrátiť ľuďom postihnutým onkologickým ochorením hrubého čreva chuť do života a radosť z neho, sa usiluje michalovský ILCO klub už sedemnásť rokov.
MICHALOVCE. Kolorektálny karcinóm prináša postihnutým nepríjemné životné zmeny. Vďaka chirurgickému zákroku a zavedeniu stómie títo pacienti dostávajú ďalšiu šancu, aby sa vrátili k normálnemu životu. V Michalovciach a okolí na túto situáciu nie sú sami.
Už sedemnásť rokov tu funguje a vyvíja aktívnu činnosť ILCO klub združujúci onkologických pacientov – stomikov, teda postihnutých ochorením hrubého čreva. Striedavo má 45 až 55 členov.
Stomici v ILCO klube
Hlavným poslaním klubu je poskytovať ľuďom po operácii hrubého čreva nielen ľudskú, ale aj odbornú podporu a pomoc.
Stomik je zdravotne ťažko postihnutý občan, ktorý má dočasne alebo trvalo vyvedený dutý orgán (tenké črevo – ileostómia, hrubé črevo – kolostómia, alebo močovod – urostómia) na brušnú dutinu, s nutnosťou nosenia ochranných pomôcok (vrecúšok) na bruchu.
Sú aj pacienti, ktorým vytvorili dočasnú stómiu a po vyliečení môže byť zrušená.
Choroba na celý život
„Je to choroba na celý život. Títo ľudia majú často veľké problémy zaradiť sa do normálneho života. Samotná choroba sa vylieči, ale tie ostatné veci, ktoré potom nasledujú, prinášajú do života každého pacienta komplikácie,“ hovorí predsa klubu Michal Varga.
Zdôrazňuje, že častokrát majú ľudia pocit, že týmto sa pre nich aktívny život končí. „Presvedčiť ich, že to tak nie je, že aj s vývodom sa dá plnohodnotne žiť a pracovať, to sa snažíme predovšetkým.“
Osveta je dôležitá
Prvý klub stomikov vznikol v Bratislave. Postupne vznikali kluby v Trenčíne, Košiciach, Nových Zámkoch a Martine.
Tieto kluby v roku 1991 spoločne založili Slovenské združenie stomikov SLOVILCO. Dnes je evidovaných 27 klubov v rámci celého Slovenska a spája viac ako 1300 stomikov a iných postihnutých, ako aj ich rodinných príslušníkov.
Združenie zabezpečuje každoročne rekondičné pobyty pre stomikov, semináre o sociálnej politike, o ošetrovaní stómie a novinkách v ošetrovaní stómie. Ďalej sú tu psychologické poradne.
Všetko toto využívajú aj Michalovčania.
„V 2011 som bol v Ľvove na celoeurópskom kongrese stomikov. Tam sme rozoberali rôzne praktické veci, ktoré s našim ochorením súvisia. Zdravý človek si to nevie ani predstaviť, s akými problémami sa stretávame napríklad v situácii, keď si musíme v núdzových podmienkach akútne vymeniť sáčok. Veľa ľudí práve kvôli takýmto obavám zostáva doma, spoločensky sa izolujú, uzatvárajú. Na nás je, aby sme im otvorili oči a ukázali, ako sa to dá,“ hovorí Varga.
Toto všetko zabezpečujú aj každý druhý týždeň stomické poradne v Michalovciach, kde zdravotné sestry vysvetlia, ukážu, naučia.
Je na každom, ako bude žiť
Michal Varga žije s chorobou už 17 rokov.
„Treba sa s tým naučiť žiť. Inak to už nebude, treba sa s tým zmieriť,“ hovorí.
On sám po operácii ešte 10 rokov chodieval do práce, cestoval.
„Dnes žijem tiež aktívne. Každý deň robím ako drak, ešte viac ako inokedy,“ smeje sa veselý senior, ktorý sa snaží kus zo svojho vlastného optimizmu odovzdať aj iným.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín