Polícia nabáda k ostražitosti a mladšiu dospelú generáciu vyzýva, aby napomínali svojich rodičov.
ZEMPLÍN, KOŠICE. Aj napriek tomu, že polícia a médiá neustále informujú verejnosť, stále sa objavujú prípady, keď vynaliezaví podvodníci prostredníctvom vymyslených a často nereálnych príbehov okradnú ľudí o finančnú hotovosť, veľakrát o celoživotné úspory.
Policajné štatistiky hovoria, že kým v roku 2014 polícia zaznamenala 85 prípadov trestných činov spáchaných na starých ľuďoch, vlani ich bolo už 92.
„Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Humennom opätovne vyzýva širokú verejnosť a hlavne seniorov na zvýšenú ostražitosť, obozretnosť a opatrnosť, najmä voči osobám, ktoré nepoznajú. Môže ísť o podvodníkov, ktorí si ich vopred vytypovali za účelom získať ich finančné úspory alebo cenností,“ hovorí riaditeľ OR PZ Marek Lukacko.
Lukacko: Napomínajte rodičov a starých rodičov
„Apelujeme tiež na mladšiu dospelú generáciu, aby opakovane napomínala svojich rodičov či starých rodičov, aby boli v kontakte s neznámymi ľuďmi opatrní a ostražití,“ dodáva.
„Polícia odporúča seniorom, aby zvýšili obozretnosť, nedôverovali a nepožičiavali peniaze neznámym osobám, neotvárali svoje príbytky neznámym osobám, ktoré im výhodne ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo ich uisťujú, že im prišli vyplatiť výhru v lotérii, či zvýšiť dôchodky. V prípade, že sa osoba, ktorú nepoznajú, správa podozrivo a snaží sa pod rôznymi zámienkami nadviazať s nimi kontakt, získať ich dôveru a vstúpiť do ich príbytku, nech kontaktujú políciu na čísle 158, 112, alebo najbližšie oddelenie PZ,“ radí Lukacko.
Obľúbená legenda
Košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó upozorňuje, že páchatelia vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov, legiend. V poslednom období sa rozšíril prípad takzvaný „vnuk či syn v núdzi“.
„V Košiciach sme v posledných dňoch zaznamenali viacero takýchto prípadov,“ hovorí.
Nedávno doposiaľ neznámy páchateľ telefonicky opakovane kontaktoval 84-ročnú dôchodkyňu z Košíc s tým, že je jej vnuk a súrne potrebuje finančnú hotovosť 3 000 eur, ktorá mu chýba na kúpu bytu.
„Pre peniaze prišiel muž vo veku okolo 30 až 40 rokov v čiernom obleku, ktorý sa predstavil ako manažér a tvrdil, že jej vnuk nemohol prísť. Aby ju uistil, podal jej telefón, kde jej muž vystupujúci ako jej vnuk, kázal peniaze odovzdať manažérovi. Dôchodkyňa mužovi v dobrej viere peniaze pre jej vnuka odovzdala. Neskôr zistila, že jej vnuk sa v uvedenom čase ani nenachádzal na Slovensku a žiadnu kúpu bytu nechystal,“ opisuje udalosť Szabó.
Falošný lodný inžinier
Polícia zdokumentovala aj prípad, kedy neznámy páchateľ, vystupujúci ako občan Veľkej Británie, od februára do júna tohto roku prostredníctvom sociálnej siete a e-mailovej komunikácie vylákal pod rôznymi zámienkami od 64-ročnej Košičanky takmer 51 000 eur.
„Predstavil sa jej ako lodný inžinier, nadviazal s ňou citový vzťah a pod legendou, že je v ohrození života on aj posádka lode, jej prisľúbil zaslať balíček s dokladmi a vysokou finančnou hotovosťou. Od poškodenej požadoval úhrady rôznych prepravných a colných poplatkov, certifikátov potrebných na prevoz balíčka a podobne. E-mailová komunikácia sa zo strany neznámeho páchateľa s poškodenou skončila a sľubovaný balíček neprišiel,“ informuje hovorca.
Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ Košice začal trestné stíhanie v jednom prípade pre prečin podvodu a v druhom pre zločin podvodu. V prvom prípade si páchateľ môže posedieť za mrežami až dva, v druhom tri až desať rokov.
Štatistiky
V uplynulom roku sa v Košickom kraji stalo obeťami trestných činov 341 osôb vo veku nad 60 rokov, z toho 140 mužov a 201 žien.
„Stali sa obeťami predovšetkým majetkovej a násilnej kriminality. Celkovo v roku 2015 evidujeme 23 prípadov trestného činu podvodu spáchaného na senioroch, z toho legenda bola použitá 21-krát,“ uzatvára Alexander Szabó.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín