Aktivisti svoje zákonné povinnosti poznajú. Protestnú akciu musia oznámiť miestnej samospráve najneskôr 5 dní vopred. Tentoraz to nestihli, urobili to v utorok, protestovať mali v sobotu.
MICHALOVCE. Pred pár dňami prišiel do Michaloviec cirkus. Deti sa radovali, aktivisti plánovali protest.
Napokon z neho nič nebolo. Mestu to nestihli oznámiť v zákonom stanovenej lehote. Protest museli zrušiť, na rad prišla improvizácia.
„Založil som na sociálnej sieti stránku Nerob cirkus s cieľom aktivizovať po Slovensku viac skupín upozorňujúcich na utrpenie zvierat v cirkusoch,“ začína svoje rozprávanie Marcel, mladý muž, ktorý svojimi myšlienkami a názormi spája rovnako naladených ľudí skrze celou republikou.
Týmto spôsobom funguje asi dva roky, predtým pôsobil ako dobrovoľník v Slobode zvierat, ktorá ale neorganizuje žiadne protesty.
Pochopil, že iba zdieľaním statusov na internete veci nezmení. Rozhodol sa byť trochu radikálnejší.
Dnes spoločne s partiou zanietencov občas vyjdú do ulíc, teda pred cirkusy, robia osvetu medzi ľuďmi cez sociálne siete i letákmi.
„Ja osobne monitorujem cirkusy z vnútra v rámci možností. Chodím fotiť zvieratá, keď tam nie sú cirkusanti,“ priznáva Marcel.
V Michalovciach s komplikáciami
V Michalovciach sa začiatkom prázdnin utáboril cirkus, ktorý divákov láka aj na drezúru zvierat. To je voda na mlyn aktivistom.
Pred cirkusom plánovali protestovať proti týraniu zvierat a zbierať podpisy pod petíciu za zákaz cirkusov so zvieratami v Slovenskej republike.
„Zvieratá chované v cirkusoch a podobných zariadeniach sú nútené k výkonom, ktoré zďaleka prekračujú ich sily a biologické spôsobilosti. V dôsledku permanentného obmedzovania ich pohybu v nevyhovujúcich priestoroch a celoročných transportov, sú akékoľvek potreby a špecifiká jednotlivých druhov zvierat nehumánne potláčané. Cirkusové zvieratá de facto nežijú, ale iba prežívajú v nekončiacom strese a nedostatku. Vystupovanie zvierat v cirkusoch je demonštratívnym týraním zvierat – pred očami verejnosti – s jej pasívnym, tichým súhlasom,“ píše sa v petícii.
Nestihli termín
Aktivisti svoje zákonné povinnosti poznajú. Protestnú akciu musia oznámiť na miestnej samospráve najneskôr 5 dní vopred.
V tomto prípade bolo oznámenie na michalovský mestský úrad podané v utorok, 28. júna predpoludním, protest sa mal konať v sobotu, 2. júla. A to sa ukázalo ako problém.
„Zamietavé stanovisko bolo vydané z dôvodu nedodržania lehoty v zmysle § 5 ods. 1 zákona 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve a v zmysle § 10 ods. 2 písmeno c príslušného zákona,“ vysvetlila Mária Ciganocová, odborná referentka komunikácie, propagácie a kultúry Mestského úradu Michalovce a zdôraznila, že „v meste Michalovce sa konalo viacero podobných a iných protestov“.
„Bežne nestíhame termín, ak cirkus príde na 5 dní alebo menej, nevieme to ohlásiť vopred,“ vysvetľuje Marcel.
Niekde to ide, niekde nie
Do debaty sa zapája mladá aktivistka, ktorá napokon pred cirkusom bola, ale iba s kamarátkou, aby sa to nedalo považovať za protestnú akciu.
„Z úradu telefonicky kontaktovali nahlasovateľa vo štvrtok s tým, že protest nepovoľujú, pretože sme nedodržali zákonnú lehotu 5 dní a že to už nestíhajú nahlásiť na políciu, no napriek tomu stihli nahlásiť na políciu, že protest nebude a že nás majú pokutovať, ak tam prídeme. V piatok sme dostali oficiálne písomné rozhodnutie o zákaze verejného zhromaždenia. Zo strany mesta teda nebola ani najmenšia ochota vyjsť nám v ústrety ako to poznáme z viacerých miest, kde často stačilo ohlásiť zhromaždenie aj 3 dni vopred, niekoľkokrát to bolo aj 24 hodín a nebol najmenší problém.“
V Humennom bez problémov
Humenčan Tomáš, ktorý už 3 rovnaké protesty zorganizoval aj v Humennom, sa tu s podobným prístupom samosprávy nestretol.
„V Humennom je to super, v tomto smere ich musím pochváliť, reagujú obratom, do 2-3 dní mám povolenie bez problémov a prístup polície je tiež kladný,“ hovorí.
„Samozrejme, nemáme záujem vstúpiť do konfliktu iba preto, aby sme na to poukazovali. Cirkusy svoj ďalší pohyb taja. Pokúste sa zistiť, kam pôjde cirkus ďalej,“ zdôrazňuje Marcel.
Nedali sa odradiť
Pred cirkusom boli napokon len štyria ľudia, rozdelení do dvojíc, aby to nebola skupina s petíciou. „Nenecháme si zavrieť ústa,“ hovorí Marcel.
Mladá žena dodáva: „Rozhodli sme sa využiť petičný zákon, ktorý nás oprávňuje zbierať podpisy na petíciu na akomkoľvek verejne prístupnom mieste a nie je na to potrebné povolenie orgánu verejnej moci,“ vysvetľuje.
Nesmie však nastať obmedzenie cestnej premávky, rušenie verejného poriadku, porušenie záujmov ochrany prírody a krajiny alebo iné obmedzenie práv alebo právom chránených záujmov iných osôb.
„Ako to už býva zvykom, zamestnanci cirkusu zavolali mestskú políciu,“ konštatuje dievča.
„Zisťovali sme ako to je s prenajatým pozemkom v súvislosti s výkonom petičného práva, pretože cirkusy sa týmto radi obhajujú a párkrát sa ukázalo, že to nie je pravda. Keď nám policajti povedali, že to majú prenajaté, tak sme pristúpili na to, že sa presunieme, aj keď sme to spraviť nemuseli, ale policajti boli k nám slušní, tak sme nechceli robiť problémy,“ povedala bojovníčka za práva zvierat.
Sme pripravení na zmenu legislatívy
„V Českej republike napríklad môžu vystupovať len opice narodené do roku 2008. Takže tie naše ešte u nás dožijú, ale nové už mať nebudeme. Sme tiež pripravení na to, že časom nám zakážu aj divožijúce zvieratá a zostanú nám len tie domáce. Nič s tým neurobíme, rešpektujeme to, ale na druhej strane, investovali sme do toho milióny korún a teraz nám žiaden zákon nemôže cirkus ako taký len tak zakázať. V Čechách máme asociáciu, ktorá chráni aj naše záujmy, na Slovensku nič také nemáte, lebo tu vlastne nemáte ani žiadne cirkusy. S istými obmedzeniami však počítame, doba sa mení a aj my sa jej musíme prispôsobiť,“ vysvetľoval majiteľ hosťujúceho cirkusu, s ktorým sme sa pred časom rozprávali pri podobnom proteste v Humennom.
Účel to podľa aktivistov určite splnilo. „Boli sme tam do 18., kedy začalo predstavenie a ľudia už nechodili. Podarilo sa nám vyzbierať pár podpisov na petíciu, no pre nás je dôležitejšie hovoriť s ľuďmi. Cirkusákov nepresvedčíme, keďže pre nich je to biznis. Ide nám o zmenu názoru verejnosti a o zákaz cirkusov so zvieratami na Slovensku zo strany vlády.
„Cirkusy žiadali, aby sme ich nehádzali do jedného vreca. Tak nehádžeme, ibaže všetky vrecia sú rovnaké až na detaily. Rozdiely sú napr. v tom, že tigra, samotárske zviera s prirodzeným výbehom do cca 4000 km2, niekto chová s levmi, čo sú spoločenské zvieratá. Niekto dá do kamióna 5 tigrov, niekto 12. Pre to zviera to nie je iné vrece, je to proste len malilinká klietka,“ uzatvára Marcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín