Jozef Dubnička (70) zo Sobraniec sa tajomstvu písania ikon venuje už dlhých desať rokov. Viac ako päťdesiat vzácnych diel je výsledkom jeho niekoľkoročnej tvorivosti.
MICHALOVCE. Neprofesionálny výtvarník Jozef Dubnička sa aktívne zapája do výtvarného života v Sobranciach i v Michalovciach.
Má za sebou už množstvo samostatných i kolektívnych výstav.
Maľoval už od detstva
Už od detstva mal blízko k výtvarnej tvorbe a ako sám prezrádza, až do odchodu na vojenčinu navštevoval rôzne výtvarné krúžky.
Výtvarná tvorivosť ho sprevádzala a bola súčasťou jeho života aj počas ďalších rokov.
Stretnutie s maliarom Benkom
Spolupracoval napríklad s umeleckým rezbárom Jurajom Doričom i ďalšími známymi výtvarníkmi, nielen z nášho regiónu.
Veľmi vďačný je za výtvarné znalosti, ktoré nadobudol pri akademickom sochárovi Ladislavovi Berákovi.
Jozef sa môže pochváliť aj jedným vzácnym stretnutím so známym umelcom. „V roku 1970 v Martine som mal možnosť navštíviť veľkého slovenského maliara majstra Martina Benku,“ prezradil Dubnička.
Veľkým vzorom je pre výtvarníka akademický maliar Ivan Chapčák. „Spolupracoval som s ním pri niekoľkých výtvarných projektoch, ktoré sa týkali kostolov. Od neho som sa naučil veľa praktických vecí o maliarskych technikách.“
Tajomstvo ikon
Jeho veľkou pýchou je obraz, maľovaný v roku 1995 pre sv. Otca Jána Pavla II. Maľovaná spomienka na jeho návštevu Slovenska je umiestnená v priestore Kostola Sv. Rodiny v Petržalke.
V priebehu rokov 2004 a 2006 sa v Bratislave zoznámil s ikonopiscom Ladislavom Nemethom.
„On bol prvý, kto ma zasvätil do písania ikon. Aj ako hlboko veriaci človek som sa zaujímal o ikony a tajomstvá postupov pri ich písaní,“ povedal Jozef.
A tak v roku 2015 absolvoval kurz ikonopisectva, ktorý úspešne zavŕšil ikonopiseckou prácou Kazanskej Panny Márie.
„Momentálne teraz sa vo svojej tvorbe zameriavam len na ikony. Chytilo ma to pred desiatimi rokmi a je to duchovná záležitosť, pri ktorej je najdôležitejšia trpezlivosť,“ prezradil Jozef, ktorý oslavuje krásne životné jubileum s patričnou dávnou optimizmu, zdravia a tvorivosti.
K Zemplínu má blízko
Jozef Dubnička sa narodil na strednom Považí v dedinke Kameničany pri Dubnici nad Váhom. S manželkou, rodenou Zemplínčankou, sa usadili na východe Slovenska v meste Sobrance.
Najväčším úspechom výtvarníka je krásna rodina, manželka, tri deti a milované vnúčatá, ktorým sa s láskou venuje.
Výstava pod názvom Obrazy a ikony je sprístupnená v galérii Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach.
Pozostáva z 54 obrazov a hosťom výstavy je maliar František Kalanin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín