Promptné rozhodnutia civilistov v reálnom živote zachraňujú životy.
SOBRANCE. Žiaci základných škôl v Sobranskom okrese smali možnosť pozrieť si prácu polície, hasičov a záchranárov.
Nechýbala prehliadka súčinnosti týchto zložiek, ktorú predviedli v simulovanej situácii. SOS deň sa tešil hojnej účasti, nebola núdza o zaujímavé momenty.
Deti táto práca láka
Mesto Sobrance pripravilo v spolupráci s hraničnou a cudzineckou políciou v Sobranciach, Slovenským Červeným krížom a záchrannou službou Falck už druhý ročník SOS dňa.
Húkačky a v neposlednom rade zaujímavá a záslužná práca prilákali na miesto konania veľa divákov.
„Prvotným motívom k príprave akcie bolo priblížiť hlavne deťom prácu záchranárov, policajtov a požiarnikov,“ vysvetlil podnet primátor mesta Pavol Džurina.
SOS dňa sa tak zúčastnili žiaci všetkých materských škôl v Sobranciach, Základná škola Choňkovce, Podhoroď, Krčava a nechýbali ani miestne školy Komenského 6, Komenského 12, Gymnázium Sobrance.
Účastníci kladne hodnotili pripravený program.
Hlavne realisticky
Podstatou akcie bolo priblížiť divákom, čo možno najrealistickejšie, prácu a súčinnosť spomínaných zložiek.
V dostatočnej miere to zabezpečila ukážka prezentovaná v modelovej situácii. Diváci mali možnosť vidieť prácu psovodov pri zadržaní páchateľa a kontrole prítomnosti zbraní.
„Predviedli sme svoju prácu, ukážku ako ozbrojené a záchranné zložky spolupracujú pri záchrane ľudského života. Stretli sme sa nielen kvôli zábave. Žiaci si mohli pozrieť našu prácu a tiež si vyskúšať sirény,“ prezradila hovorkyňa PZ Agnesa Kopernická.
Dôležitá je činnosť hasičov
Paralelne nasledovala prehliadka činnosti hasičov. V reálnom čase predviedli vyprosťovanie, komunikáciu so zraneným, prácu s hydraulickým náradím a zabezpečenie vozidla.
„Sme radi, že takáto akcia sa robí centrálne a neohrozuje tak ďalší chod stanice. Nakoľko ho aj dnes zabezpečujeme. Prvoradá je ochrana ľudského života.“ upresnil Michal Pavlovčák, veliteľ hasičskej stanice v Sobranciach. Príslušníci stanice v Sobranciach predviedli dynamickú ukážku, ale aj statické stanovištia, kde divákom ukázali techniku, hasičskú cisternu, záchranný čln či štvorkolku. Prízvukovali prípady zneužitia jednotky.
Znalosť oživovania zachraňuje životy
Peknú prezentáciu si pripravili aj záchranári. Predviedli zapojenie do integrovaného záchranného systému, zabezpečenie vitálnych funkcií pacienta, ošetrenie prvotných poranení, zisťovaní druhotných poranení a následné naloženie pacienta do vozidla záchrannej služby.
„Tých najmenších sme sa snažili naučiť, ako volať núdzovú linku 112. Za pomoci macov sme predviedli oživovanie. Je to kľúčová činnosť a vie zachrániť to najcennejšie, čo máme a to ľudský život.“ vysvetlil Miroslav Nagy, hlavný tréner Falck Academy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín