VINNÉ. V poradí už ôsmy ročník súťažnej výstavy má celoslovenský a zahraničný rozmer.
„Hodnotili sme 173 vzoriek vín od 60 vystavovateľov. Z toho boli 27 vystavovatelia z Českej republiky, 33 zo Slovenska a konkrétne 17 súkromní vystavovatelia z regiónu Zemplína. V porovnaní s uplynulými ročníkmi je výstava na veľmi dobrej úrovni a tento rok sme mali aj najvyšší počet vzoriek a vystavovateľov,“ zhodnotil člen organizačného výboru výstavy Jozef Pado.
Na porovnanie, do uplynulého ročníka výstavy sa zapojilo 52 vinárov so 158 vzorkami.
Cenné medaily a najlepší šampióni
Odborná komisia 14 znalcov – enológov z celého Slovenska a zahraničia hodnotila 100 bodovým systémom.
Profesionálni degustátori posudzovali vína v šiestich kategóriách, a to vína tiché biele suché, tiché biele ostatné, tiché ružové, tiché červené suché, tiché červené ostatné a tokajské vína.
Chuťovo boli v prevahe vína trpké, korenisté a sladké. Okrem 34 zlatých, 88 strieborných a 44 bronzových medailí sú každoročné vyhlásení aj šampióni v kategórii biele, červené a tokajské vína.
Pri hodnotení vín odbornou porotou boli prítomní aj laici, vinári z Vinného, ktorí mali možnosť porovnať si svoje degustačné schopnosti s profesionálmi.
Vydarený ročník plný kvalitných vín
„V minulosti sa stávalo, že niektoré vína sme vyradili, lebo nevyhovovali. Všade sa nájdu chyby, bez toho to nejde. Vínnu révu napadla napríklad choroba a to sa odzrkadlilo na chuti, vôni a akosti vína. Tento rok boli vzorky veľmi kvalitné, čo hodnotím ako veľký pokrok a úspech,“ povedal Pado.
Dni vína vo Vinnom sa konajú v obci už od roku 1999, avšak nie pravidelne.
„Vzhľadom na to, že výstavu pripravujeme každé dva roky, nedostávame sa do Národného salónu vín. Je tam podmienka, aby bola organizovaná každý rok, čo by sme chceli do budúcna zmeniť,“ povedal Pado.
Vinárov ubúda
Podľa starostu obce Vinné Mariána Makeľa (nez.) vinohradov ubúda a nástupcov je stále menej. Hlavným cieľom podujatia je tak zachovať vinohradnícke tradície.
„Hrozno a víno patrí neodmysliteľne k Vinnému a k jeho obyvateľom. Bol by som veľmi rád, ak by vinárov pribúdalo. Aj takouto akciou sa ich snažíme povzbudiť v pokračovaní vinohradníctva a vinárstva v našej obci,“ povedal Makeľ.
Zachovávajú dedičstvo otcov
Obec Vinné patrí medzi najväčšie a historicky najstaršie vinohradnícke obce vo Východoslovenskom regióne.
Dôkazy a jestvovaní obce pochádzajú zo 6. storočia a jej obyvatelia sa venovali už vtedy pestovaniu viniča a výrobe vína. V historických dobách však neboli súťaže ani degustácie. Stará garda vinohradníkov nikdy takýto postup vzájomného porovnávania nemala.
„Niekedy boli v našom okolí krásne vinohrady. Vo viniciach je tvrdá práca a mladí majú iné priority. Avšak dedičstvo otcov by sme mali zachovávať,“ doplnil Pado.
Aj pre verejnosť
Usporiadateľom výstavy vín je obec Vinné, Vinianske obecné múzeum a galéria a miestne vinárske firmy.
Organizačný výbor v zložení Katarína Frigová, Kamila Soloninková, Jozef Pado, Jozef Kuvinka, Mikuláš Jacečko a Rudolf Staško plánujú výstavu sprístupniť aj pre verejnosť, a to 22. júla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín