Výjazdové zasadnutie zdravotníckej komisie Košického samosprávneho kraja sa konalo v sobranskej nemocnici.
SOBRANCE. O kvalite a o možnostiach zlepšenia podmienok v Regionálnej nemocnici v Sobranciach začiatkom júna diskutovali členovia zdravotníckej komisie Košického samosprávneho kraja.
Najvýchodnejšia nemocnica
Keďže ide o najvýchodnejšiu nemocnicu v bezprostrednej blízkosti hraníc s Ukrajinou, jej význam vzhľadom na spádovú oblasť je podstatný.
Vznikla v novembri 2006 za súčinnosti mesta Sobrance. Zdravotnícke služby poskytuje od 1. januára 2007.
Ide o špecializovanú nemocnicu, ktorá poskytuje špecializovanú starostlivosť v odbore vnútorné lekárstvo a ústavná pohotovostná služba.
Nezisková zdravotnícka organizácia poskytujúca služby v oblasti paliatívnej medicíny, doliečovania, vnútorného lekárstva, rádiológie, idinickej biochémie, pneumológie a ftizeológie. V zariadení pracuje 90 zamestnancov.
„Nemocnica je špecifická aj kvôli tomu, že okrem zdravotnej starostlivosti poskytuje aj sociálne služby.“ uviedol riaditeľ nemocnice Ján Biačko.
Keďže výstavba trvala približne 20 rokov, je dôležité aby napredovala.
Členovia komisie sa podrobne zoznámili s fungovaním zariadenia a tiež s priestormi a kapacitami. Mali možnosť porozprávať sa so zamestnancami a pacientmi.
„Hodnota je v ľuďoch,“ poznamenal prednosta sobranského okresného úradu a tiež člen komisie Boleslav Lešo.
Spomenul tiež, že organizácia samotného rokovania nebola jednoduchá a trvala 7 mesiacov.
Navštívili všetky oddelenia
Prehliadka obsahovala aj návštevu rehabilitačnej ambulancie, interného oddelenia, či liečebne dlhodobo chorých pre ochorenia nervového systému .
„Stav je dlhodobo nepriaznivý, aj keď má nemocnica nadregionálny charakter. História ukázala, že aj ďalšie nemocnice si vybudovali podobné zariadenia, avšak v Sobranciach sme sa upriamili na pacientov po cievnych príhodách,“ vysvetlila primárka oddelenia Valéria Rohoňová.
Nachádzajú sa tu aj pacienti z Prešovského kraja. Z hľadiska dlhodobej práce s pacientmi spočiatku hodnotili Barthelovej index, teraz meranie funkčnej sebestačnosti.
„Aktuálna klientela je vyššej obtiažnosti. Navyše mnohí klienti majú nedoriešené sociálne zázemia a tak nemocnica supluje aj sociálnu starostlivosť,“ prezradila Valéria Rohoňová.
Priemerná dĺžka pobytu pacienta v zariadení je 3 týždne. Stále však pracujú na skvalitnení podmienok, čo komisia hodnotila kladne.
Polovica lôžok je polohovateľná, na oddelení sa nachádzajú antidekubitové matrace, tiež nové masážne lôžka.
O zariadenie pre seniorov je veľký záujem
Kroky komisie viedli aj do Zariadenia pre seniorov a Zariadenia opatrovateľskej služby. Boli zapísaní do registra poskytovateľov zdravotných služieb Košického samosprávneho kraja- zisk finančných prostriedkov na rekonštrukciu priestorov pre dlhodobo chorých.
Kapacita zariadenia je 24 lôžok.
„Pôvodný plán síce nerátal až s takou kapacitou, ale vzhľadom k záujmu v regióne sme museli kapacity navýšiť,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ján Biačko.
Najstarší klient tohto zariadenia má 86 rokov a najmladší 44.
Komisia sa zaujímala aj o spôsoby financovania v zariadení. Dotácia na klienta je 270 eur, záleží od stupňa obtiažnosti postihnutia a aj od plochy, na ktorej je umiestnený.
Komisia si prezrela aj spoločné priestory ako oddychovú zónu, kuchynku, či kaplnku.
Fotky: Miroslava Ročeňová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín