Sobrančan Ladislav Maxim (75) svoj život zasvätil starostlivosti o prírodu a ochrane vzácnych drevín v okresoch Sobrance a Michalovce. Ako sám tvrdí, stromy sú jeho osudom.
SOBRANCE. Ladislav Maxim je rodákom zo Sobraniec a takmer 40 rokov odpracoval v lesoch. Začínal ako lesník, ale neskôr svoj záujem smeroval aj k dendrológii, vede o drevinách, ktoré rastú mimo lesného fondu.
„Popri svojej práci som zmapoval všetky okresy Zemplína, ale aj iných oblasti Slovenska. Zameral som sa na výskum neobvyklých stromov nachádzajúcich sa v urbanizovanom prostredí,“ povedal Maxim.
Z lesníka skúsený spisovateľ
Množstvo zozbieraného materiálu a unikátnych stromoch roky publikoval v regionálnej i lesníckej tlači, neskôr si osvojil aj rolu spisovateľa.
Jeho prvá publikácia vyšla v roku 1998 a nesie názov Vzácne dreviny okresov Sobrance a Michalovce.
Kniha popisuje výnimočné stromy v 29 zemplínskych obciach a mestách. Ďalšou knihou je Spomienka na vzácneho rodáka prof. Miroslava Stolinu, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského lesníctva.
Napísal aj knihu 50. výročie maturity alebo putovanie za vysvedčením o skúške dospelosti.
V roku 2012 mu vyšla zaujímavá publikácia s názvom Stromy sú mojím osudom..., a v roku 2015 Duby Zemplína.
Najnovšie píše o duboch
V najnovšej publikáciu sa Maxim zameral na detailné zmapovanie dubov, ktoré odštartoval už v roku 2011.
„Okrem inšpirácie Františka Benčaťa ma k napísaniu tohto titulu viedli aj zistenia, že najmohutnejší dub zimný rastie už vyše 600 rokov v Dúbrave a druhý najmohutnejší dub letný na Slovenská v obci Rakovec nad Ondavou,“ vysvetlil Maxim s tým, že ľudia nemajú poňatia aké skvosty a cennosti sú v našom okolí.
Kúsok lesa doma
Svoju lásku k prírode preniesol Maxim doslova aj priamo domov. Jeho dlhoročnou záľubou je záhrada, ktorú za takmer 40 rokov premenil na galériu drevín.
V jeho záhrade sa darí aj stromom, ktorých prirodzeným prostredím sú horské oblasti s nadmorskou výškou viac ako tisíc metrov nad morom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín