Sudca dnes dopoludnia priamo na oddelení chirurgického klastra v trebišovskej nemocnici rozhodol o väzbe vodičky Miroslavy (30), ktorá s 2,5 promile alkoholu v krvi spôsobila v nedeľu tragickú nehodu. O život prišla dvadsaťjedenročná Miška, ktorá mala v stredu 1. 6. napoludnie pohreb v Strážskom.
TREBIŠOV, STRÁŽSKE. V stredu po desiatej hodine dopoludnia prišiel na oddelenie chirurgického klastra v trebišovskej nemocnici službukonajúci sudca Okresného súdu v Trebišove, aby šoférku, ktorá v nedeľu v opitosti spôsobila ťažkú dopravnú nehodu, za prítomnosti službukonajúceho prokurátora a asistentky vypočul.
„Na súd prišiel z trebišovskej prokuratúry návrh na vzatie do väzby, a preto bolo dnes stretnutie priamo pri lôžku obvinenej,“ povedal nám predseda Okresného súdu v Trebišove Milan Petričko.
„Vzhľadom na to, že je obmedzená na osobnej slobode a je ležiaca, pričom sa nemôže osobne dostaviť na súd, musí sudca ísť za ňou.“
Sudca rozhodol o vzatí vinníčky havárie do väzby.
Zatiaľ jej zdravotný stav neumožňuje prevoz do väzenskej nemocnice, takže zostáva v trebišovskej nemocnici a potom lekári rozhodnú ako ďalej.
Naďalej ju stráži justičná a väzenská polícia.

Odborník: Alkohol mení človeka, je nezodpovedný
Jazda v stave úplnej opitosti a následná tragická havária, pri ktorej prišla o život mladá dievčina, vyvolali rôzne otvorené i kuloárne diskusie na tému postihu za takýto nezodpovedný trestný čin.
„Alkohol, ako každá iná droga, prostredníctvom pôsobenia na centrálny nervový systém spôsobuje zmeny nielen somatické, ale aj v psychike človeka. U niektorých jedincov v zmysle excitácie, u iných v zmysle útlmu. Človek, ktorý si sadá za volant auta po užití alkoholu, nie je schopný zvládnuť riadenie tak ako v triezvom stave. Žiaľ, sám si túto skutočnosť v tejto chvíli neuvedomuje. Alkohol spôsobuje zmenu stavu vedomia jedinca, má vplyv na zhoršenie racionálneho úsudku, zvyšuje agresivitu a odvahu, ovplyvňuje sebauvedomenie si vlastných reakcií a správania sa v smere sebapreceňovania. Je nekritický voči svojmu správaniu,“ vysvetlila riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Trebišove Beáta Furdová.
Zdôraznila, že alkohol zhoršuje psychomotorickú koordináciu aj u zautomatizovaných pohybov. Spôsobuje nedostatočnú koncentráciu pozornosti a znižuje sa rýchlosť reakčného času.
Pôsobí negatívne na vnímanie, najmä na zrak – diferenciáciu zrakových podnetov, odhad vzdialeností v priestore, vnímanie viacerých zrakových podnetov súčasne, periférne videnie atď.
Podobne ovplyvňuje aj sluchové vnímanie, adekvátnu diferenciáciu sluchových podnetov.
„Pôsobenie alkoholu na ľudský organizmus je veľmi individuálne, správanie človeka pod vplyvom alkoholu je nevyspytateľné, nemožno predvídať jeho reakcie, človek sám stráca schopnosť zvažovať dôsledky svojho konania. Toto všetko spôsobuje v poslednej dobe veľmi často fatálne následky dopravných nehôd. Aj keď človek koná vplyvom zmien vo vedomí spôsobených drogou, neospravedlňuje to v žiadnom prípade jeho čin. Správanie sa človeka, ktorý pod vplyvom alkoholu sadá za volant je nezodpovedné a neospravedlniteľné,“ dodala odborníčka.

Opilci si sadajú za volant čoraz častejšie
Prípadov, keď odvážlivci s alkoholom v krvi sadnú za volant, pribúda. Štatistiky vyhodnocované políciou hovoria jasnou rečou.
„Za 4 mesiace 2016 evidujeme v okrese Trebišov 48 dopravných nehôd, o jednu menej ako v porovnateľnom období minulého roka (49). Pri týchto nehodách prišli o život traja ľudia (najviac v Košickom kraji) , ťažko sa zranilo 6 osôb, 26 ľahko. Alkohol u vinníka dopravnej nehody v sledovanom období bol zistený v 8 prípadoch, o dva prípady viac ako v roku 2015 za porovnateľné obdobie. Šesť dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu zavinili vodiči motorového vozidla, dve nehody pod vplyvom alkoholu zavinili chodci. Najviac, tri nehody, pod vplyvom alkoholu sa stali v utorok v časovom rozmedzí od 16. do 20. hodiny,“ informovala Jana Mesárová, hovorkyňa KR PZ v Košiciach.
Ukazuje sa však, že ani v okresoch severnejšie, Michalovce a Sobrance, nie je v súvislosti s alkoholom priaznivejší vývoj.
V uvedenom období tu zaznamenali 68 dopravných nehôd, o tri menej ako v porovnateľnom období roka 2015.
Pri týchto nehodách prišli o život 2 osoby, ťažko zranené boli dve osoby a 27 osôb utrpelo ľahké zranenia.
V uvedenom období zaznamenali 14 dopravných nehôd, pri ktorých u vinníka dopravnej nehody bolo zistené požitie alkoholu, o 5 prípadov viac oproti roku 2015 v porovnateľnom období.

V Košickom kraji 64 nehôd pod vplyvom alkoholu
Ani Košický kraj nemá priaznivú bilanciu. Za 4 mesiace 2016 došlo na jeho území k 73 dopravným nehodám pod vplyvom alkoholu, pri ktorých nebola žiadna osoba usmrtená, ťažko sa zranilo 8 osôb a ľahko 28 osôb.
Pod vplyvom alkoholu zavinili vodiči motorového vozidla 64 dopravných nehôd z počtu 73 nehôd (alkohol u vinníka dopravnej nehody) na území Košického kraja.
Foto k článku: TASR/Roman Hanc
Autor: mz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín