Tajba je jedinečným fenoménom Medzibodrožia. Obec vyzýva na záchranu územia.
STREDA NAD BODROGOM. Tajba je súčasťou mŕtveho ramena rieky Bodrog, ktoré má dĺžku asi 3 km a šírku 150 metrov. Jej prirodzené prostredie v ostatných rokoch ohrozujú aj nadmerné suchá, ktoré ju vysúšajú.
Odborníci aj v tomto prípade hľadajú spôsoby ako tomuto prirodzenému procesu zabrániť, resp. ho zmierniť.
Iný problém je ohrozenie korytnačky močiarnej neadekvátnym zásahom ľudskej činnosti.
V priebehu polstoročia prešlo toto vzácne chránené územie rôznymi administratívnymi zmenami, ale aj problémami, ktoré sa podobných lokalít u nás z pohľadu ochrany a ohrozenia dotkli takmer všade.
Vďaka bdelosti mnohých dobrovoľníkov a ochranárskych osobností, ako bol a je Jozef Voskár, ale i médií, sa podarilo eliminovať hrozby, ktoré tu dlhé roky pretrvávali.
Lokalitu ohrozovali odpady rôzneho charakteru, ktoré niektoré štátne firmy kedysi vypúšťali do kanálov pritekajúcich do Tajby.
Korytnačka močiarna je stále ohrozovaná
Presne v deň 50. výročia vyhlásenia (25. 5. 1966) Tajby za štátnu prírodnú rezerváciu usporiadali Obec Streda nad Bodrogom, Chránená krajinná oblasť (CHKO) Latorica, Slovenský vodohospodársky podnik v Trebišove a Občianske združenie (OZ) Fauna Carpatica stretnutie ochranárov a ďalších zainteresovaných ľudí, aby si položili otázku ako ďalej v ochrane korytnačky močiarnej v tejto, z úrovne aj stredoeurópskeho významu, jedinečnej lokality.
Účastníci stretnutia vyhlásenia Tajby za štátnu prírodnú rezerváciu. Foto: Magda Haburová
Andrea Šimková z Chránenej krajinnej oblasti Latorica predstavila kompletný pohľad na chránenú národnú prírodnú rezerváciu Tajba.
Zdôraznila, že je to jediné územie, kde sa korytnačky rozmnožujú, má nadmorskú výšku 100 metrov, rozkladá sa na výmere 27,36 hektárov.
Jej kolega Miloš Balla predstavil ojedinelé, ale aj bežné zloženie vtáctva v tejto časti chránenej krajinnej oblasti, pričom osobitne zdôraznil vzácnosť výskytu niektorých druhov.
Stanislav Danko, štatutár Občianskeho združenia Fauna Carpatica, priblížil priebeh dvadsaťročného výskumu korytnačky močiarnej priamo v jej prirodzenom prostredí.
Zdôraznil, že v rámci Európy existuje niekoľko poddruhov korytnačky močiarnej.
Všetko pre jej záchranu
„Korytnačka močiarna je pôvodným druhom fauny Slovenska a zároveň jedinou korytnačkou žijúcou v strednej Európe. Za obdobie nášho výskumu sme ochránili asi 110 znášok. Za desať rokov bolo vypustených do prirodzeného prostredia viac ako 200 mláďat,“ zdôraznil Danko.
Ďalej podčiarkol, že majú dohodu s vlastníkmi pôdy, aby čím menej zasahovali do prirodzeného prostredia Tajby, aby pracovali v režime nenarúšajúcom dennú a sezónnu aktivitu tohto živočícha.
Starosta obce Streda nad Bodrogom Zoltán Mento (vpravo, foto Magda Haburová), vyzval zainteresované štátne i súkromné inštitúcie, aby hľadali možnosti a projekt záchrany územia.
Tohto času je totiž mŕtve rameno Bodrogu takmer celé vyschnuté, čo môže ohroziť nielen faunu a flóru, ale narušiť prirodzený životný cyklus korytnačky močiarnej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín