Trebišov bude namiesto ruského plynu vykurovať slama od miestnych poľnohospodárov. Občania si môžu zasadiť vlastný strom. Unikátne a komplexné riešenie vykurovania mesta zabezpečí nová kotolňa.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
TREBIŠOV. Najväčšia investícia v teplárenstve v poslednom období na Slovensku, podporená aj spolufinancovaním prostredníctvom nórskeho finančného mechanizmu.
Efektívne využitie lokálnych zdrojov energie na pokrytie potrieb tepla v celom meste. Trebišovčania budú mať nielen lacnejšie teplo, ale aj zdravé a čisté prostredie v obytných zónach.
V Trebišove v uplynulých dňoch uviedli do prevádzky novú kotolňu, ktorá bude spaľovaním slamy a drevnej biomasy vykurovať celé mesto.
Postupne sa zrušia plynové kotolne, ktoré boli umiestnené uprostred sídlisk a celá výroba sa prenesie na okraj mesta.
„Z obytných zón budú odstránené zdroje znečistenia ovzdušia (dymiace komíny), čo zabezpečí jeho obyvateľom zdravé a čisté prostredie,“ povedal Ivan Ďuďák, generálny riaditeľ Intech Slovakia.
Náhrada za ruský plyn
Modernou koncepciou vykurovania mesta sa nahrádza výroba tepla z ruského zemného plynu lokálnou biomasou.
„To na jednej strane zlacní výrobu tepla a teda aj náklady obyvateľov Trebišova na vykurovanie a na druhej strane vytvára „zelené“ pracovné miesta súvisiace s využitím miestnych zdrojov energie – najmä poľnohospodárskej biomasy,“ pripomenul Ďudák.
Vykurovanie slamou je vzácne
Celá výstavba nového zdroja a súvisiace investície dosiahli hodnotu 9,5 mil. eur a čiastočne boli podporené aj prostredníctvom nórskeho finančného mechanizmu.
„Využívanie obnoviteľných zdrojov energie je trvalá súčasť energetickej politiky EÚ, čo potvrdzuje aj najnovší strategický dokument Stratégia EÚ vo vykurovaní a chladení, ktorý bol prijatý vo februári tohto roku,“ zdôrazňuje Ďuďák.
Táto stratégia pokladá centrálne systémy zásobovania teplom a chladom za najefektívnejšiu cestu k využitiu potenciálu obnoviteľných zdrojov energie. Na Slovensku sa v centrálnych systémoch zásobovania teplom vyrába 16 % tepla spaľovaním biomasy.
Ide však hlavne o využitie drevnej biomasy. Vykurovanie slamou je veľmi vzácne a predstavuje len zlomok celkovej výroby tepla. Práve projekt v Trebišove bude najväčší energetický zdroj využívajúci slamu ako palivo.
Unikátny a komplexný
Projekt nového biomasového zdroja v Trebišove je na Slovensku unikátny svojou komplexnosťou spojený s pestovaním energetických plodín.
Investor a prevádzkovateľ novej kotolne je spoločnosť Trebišovská energetická, s. r. o., ktorá patrí do teplárenskej skupiny zastrešenej spoločnosťou Národná energetická, a. s.
Táto energetická skupina prevádzkuje na Slovensku už niekoľko centrálnych systémov zásobovania teplom, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie (Hriňová, Hnúšťa, Žarnovica, Poltár, Tlmače, Kysucké Nové Mesto, Medzilaborce, Trebišov).
Majte vlastný strom
Súčasť celého projektu je aj rozvoj pestovania energetických plodín. V okolí Trebišova sa už v tomto roku vysádzali energetické trávy (miscanthus) a rýchlorastúce dreviny.
Prevádzkovateľ novej kotolne a energetická skupina Intech Slovakia, s.r.o., pozvali obyvateľov mesta zasadiť si svoj vlastný strom na novej plantáži rýchlorastúcich drevín.
Unikátny projekt. Zlepší sa aj životné prostredie. Foto: Intech Slovakia
Zasadili si vlastný strom. Foto: Intech Slovakia
Na snímke interiér kotolne.
Na snímke zľava bývalý primátor Trebišova Marián Kolesár, generálny riaditeľ Intech Slovakia, s.r.o. Ivan Ďuďák a primátor Trebišova Marek Čižmár pri slávnostnom prestrihnutí pásky.
Na snímke štiepkovanie drevnej hmoty.
Na snímke sklad slamy. FOTO K ČLÁNKU: TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín