Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip

Michalovčania s finálovou prehrou. Vyhrali Krompašania

Na finálovom turnaji zdolali Dolný Kubín a nestačili na Krompachy.

Basketbalisti 1. BKD Michalovce. Vo finále druhej ligy Východ nestačili na mužstvo Dastetu Krompachy.(Zdroj: Róbert Andrejov)

MICHALOVCE. Počas predminulého víkendu v Krompachoch vyvrcholila druhá basketbalová liga mužov Východ.

V tamojšej športovej hale sa uskutočnil finálový turnaj Final Four, na ktorom sa predstavili štyri najlepšie tímy po základnej časti.

Medzi nimi opäť nechýbali ani hráči 1. BKD Michalovce. A tí si na Spiši počínali rovnako ako vlani. Najprv v sobotňajšom semifinále porazili Dolný Kubín (68:52), aby v nedeľu nestačili vo finálovom súboji na domáci Dastet Krompachy (58:88).

Znova tak obsadili konečnú druhú priečku.

Semifinále:

1. BKD Michalovce – BK
Dolný Kubín 68:52 (24:29)

Štvrtiny: 13:17, 11:12, 21:7, 23:16.

Najviac bodov 1. BKD: M. Janošov ml. 23, V. Mitterpák 13, Mir. Mihaľ 11.

Zemplínčania v boji o finále narazili na ambiciózny tím Dolného Kubína a nezačali dobre. Základná zostava v zložení Branislav Holda, Vladislav Mitterpák, Tomáš Mižák, Tomáš Mitterpák a Milan Janošov mladší síce dobre bránila, ale v útoku to bolo niečo, čo sa vidí len málokedy.

Celok z Oravy na Michalovčanov znova vyrukoval so zónovou obranou, ale s tým rozdielom, že ešte viac zavrel šestkové územie.

Hráči 1. BKD preto mali problém tento val prekonať. Absolútne sa im nedarila streľba zo stredných vzdialeností, z ktorej v prvom polčase nepremenili ani jeden z deviatich pokusov, a z diaľky, kde z dvanástich trojkových pokusov taktiež nedali ani jeden…

Bolo preto potrebné skúšať vnikať a snažiť sa zakončiť spod koša, prípadne aj faulom, to však dokázali iba sporadicky.

Keďže Dolnokubínčania svoje príležitosti premenili, výsledkom bolo, že po prvej štvrtine zverenci trénera Milana Janošova staršieho prehrávali o štyri body a po polčase o päť bodov, keď dokázali dať dokopy iba 24 bodov. V treťom dejstve sa im predsa len začala dariť streľba.

Najprv V. Mitterpák dal svoju jedinú trojku v zápase a pridal dvojku, následne mladý Janošov pridal dve trojky a dvojku a zrazu zo stavu 27:31 bolo 41:31 pre Michalovce.

Zápas tak dostal novú dimenziu. Súpera tento vývoj zaskočil, a hoci sa ešte snažil niečo s výsledkom urobiť, získanú istotu už nepustili a podávali výkon oveľa lepší ako v prvom polčase. Päť minút pred koncom 1. BKD mal už pohodlný náskok a za stavu 62:40 dal tréner príležitosť všetkým hráčom, ktorí dovtedy nehrali.

S istotou však vybojovali finále, aj keď po prvom polčase mal väčšie šance na víťazstvo súper.

Finále:

BKM Dastet Krompachy –
1. BKD Michalovce 88:58 (50:31)

Štvrtiny: 25:13, 25:18, 18:14, 20:13.

Najviac bodov 1. BKD: V. Mittrepák 16, Mižák 14, M. Janošov ml. 6, Mir. Mihaľ 6.

Celok Krompách nastúpil s veľmi skúsenou zostavou, v ktorej dominujú hráči z extraligovej Spišskej Novej Vsi. Tých dopĺňajú len traja domáci hráči – Matúš Holda, Roland Kurilla a Marek Štec, ktorý je však v mužstve Dastetu vedúcou osobnosťou.

Krompašania mali výškovú aj silovú prevahu, a tieto prednosti vo finále dokonale využili a nedali Michalovčanom žiadnu šancu. Domáci od začiatku na ihrisku dominovali a zápas rozhodli už v prvej štvrtine, kedy im vychádzalo všetko, na čo siahli.

Zemplínčania tak ako v predchádzajúcom zápase veľmi slabo strieľali. Dokázali sa presadiť iba spod koša a čiastočne aj z trestných hodov, v ktorých mali bilanciu 16 premenených a 12 nepremenených…

Streľba zo stredných vzdialeností v podaní hostí bola ešte slabšia ako v semifinále, ale to, čo proti Dolnému Kubínu stačili napraviť v druhom polčase, sa im už vo finále s Krompašanmi nepodarilo.

Šarišania v súboji o prvenstvo a jedinú postupovú miestenku do prvej ligy už do polčasu viedli pohodlným 19-bodovým náskokom a celý duel vyhrali úplne zaslúžene rozdielom tridsiatich bodov.