Zapoja sa do programu Svetový kozmický týždeň.
TREBIŠOV. V ostatných rokoch sa ukazuje, že o astronómiu sa v okrese Trebišov zaujíma čoraz viac detí i mládeže.
Nie sú to iba poznatky, ktoré získajú zo školských učebníc, ale do tajov vesmíru sa majú možnosť zaúčať aj pri konkrétnych pozorovaniach oblohy.
Veľmi praktickým a dobrým učiteľom v tomto smere sú astronomické krúžky a Klub astronómov, ktoré sú sústredené pri útvare astronómie pri Múzeu a Kultúrnom centre Južného Zemplína v Trebišove, ktorý vedie Mária Gimová a odborný zamestnanec Miroslav Tirpák.
Počas celého roka sa sústreďujú na rôzne formy podujatí, najmä prednášky, besedy, multimediálne programy, výstavy, astronomické večery a noci pod názvom Noc v škole, Noc pod oblohou, Tokaj pod hviezdami a podobne.
Organizujú okresné kolá súťaží celoslovenského charakteru ako je výtvarná súťaž Vesmír očami detí, vedomostnú súťaž z astronómie Čo vieš o hviezdach a súťaž Vesmír a slnečná sústava pre žiakov štvrtých ročníkov základných škôl v okresnom meste i v Sečovciach.
Mladí bodujú v súťažiach
„Cieľom našich podujatí je priblížiť dennú i nočnú oblohu, históriu, súčasnosť a trendy astronómie i kozmonautiky pre širokú verejnosť. Programy pre deti, žiakov, študentov všetkých stupňov škôl sme zamerali na rozširovanie poznatkov z prírodovedy, fyziky i geografie s prihliadnutím na preberané učebné látky a vek účastníkov,“ konštatovala Mária Gimová.
Zdá sa, že starostlivosť prináša aj očakávané ovocie. Členovia trebišovských astronomických krúžkov a Klubu astronómov dosahujú totiž vynikajúce výsledky aj mimo regiónu.
Tohto roku v celoslovenskej astronomickej vedomostnej súťaži „Čo vieš o hviezdach“ na krajskom kole obstáli so cťou. V 1. kategórii sa Ivo Micišin zo ZŠ Pribinova v Trebišove umiestnil na 1. mieste a Miroslav Tirpák zo ZŠ Komenského 8 v Trebišove na 3. mieste. V 2. kategórii Jakub Popovič zo ZŠ Obchodná Sečovce na 1. mieste.
Títo súťažiaci sa zúčastnia celoslovenského finále súťaže začiatkom júna v Nitre. V minuloročnom finále tejto súťaže sa Janko Plavnický z M.R. Štefánika v Trebišove (1. kategória) umiestnil na 1. mieste.
Pestrá odborná činnosť
Základným poslaním útvaru astronómie je oboznamovať širokú verejnosť s poznatkami z astronómie a príbuzných vied a tak prispievať k zvyšovaniu celkovej kultúrnej a vzdelanostnej úrovne detí, mládeže a dospelých.
V polovici marca tohto roku uskutočnili počas Dňa astronómie astronomické popoludnie pre členov krúžkov, klubu astronómov, ale aj iných záujemcov o túto tajuplnú vedu.
Začiatkom mája zase pripravili pozorovanie výnimočného astronomického úkazu prechod Merkúra cez disk Slnka.
Vďaka priaznivému počasiu sa pozorovanie jedinečného úkazu vydarilo a pri dvoch prenosných teleskopoch upravených na pozorovanie Slnka sa postupne vystriedalo vyše 200 záujemcov.
„V priebehu roka dvakrát mesačne pripravíme pre verejnosť večerné pozorovania oblohy. Výbornú spoluprácu máme aj s niektorými obcami, pre ktoré na požiadanie zorganizujeme astronomické večery spojené s prednáškou a pozorovaním hviezdnej oblohy,“ povedala vedúca útvaru astronómie Gimová.
Bohatá je i odborná činnosť útvaru. Zamestnanci uskutočňujú odborné pozorovania meteorického roja Perzeidy. Túto činnosť robia pravidelne každý rok v auguste v dňoch maximálnej aktivity roja už rovných 20 rokov.
Zaznamenané údaje spracovávajú a odosielajú do centrály Medzinárodnej meteorickej organizácie (IMO) sídliacej v Belgicku. Aj tohto roku v októbri rátajú zapojiť sa do celosvetového projektu Svetový kozmický týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín