Účastníci popularizujú zabudnuté pamiatky východného Slovenska. Nadšenci vojenskej histórie pricestovali aj z okolia Košíc, Prešova, ale aj z Bratislavy a dokonca z Prahy.
SLANSKÁ HUTA. Mnohí z nás už postrehli, že veľkú mieru aktivít k objasňovaniu takmer zabudnutej histórie nášho štátu podnikajú neziskové organizácie.
Ich nadšenci sú na vlastný účet ochotní urobiť veľakrát aj nemožné. Medzi ne patria aj členovia občianskeho združenia Zachráňme hrad Slanec.
Prvý ročník akcie
Pustili sa nielen do obnovy hradu, ale ľahostajné im nezostali ani takzvané ropiky, teda vojenské bunkre, ktoré mali slúžiť na obranu hraníc Československa pred fašizmom.
Sú aj na území Košického kraja, kde sa doposiaľ zachovalo 49 objektov v rôznom štádiu výstavby. Pritom v okolí Slanskej Huty je ich početné množstvo.
Nadšenci vojenskej histórie mali pred niekoľkými mesiacmi nápad, že zorganizujú po línii československého opevnenia komentovaný pochod s odborným výkladom. Jeho 1. ročník bol pred pár dňami a začal sa v Slanskej Hute.
„Na štarte v obci sa zišlo viac ako päťdesiat účastníkov rôznych vekových kategórií, čo má pre mňa veľkú výpovednú hodnotu, lebo vidím, že táto málo propagovaná história našich dejín zaujíma nielen starších, ale aj mladých ľudí,“ povedal Jan Voral, jeden z organizátorov pochodu.
Už na začiatku oboznámil účastníkov pochodu s dôvodmi výstavby bunkrov a opevňovania hraníc ČSR v rokoch 1936 až 1938. Ba dokonca dostali i mapku oblasti s vyznačenými objektmi ľahkého opevnenia.
Po stopách histórie
Účastníci prvého organizovaného pochodu po stopách histórie spred viac ako 80 rokov sa detailne zaujímali o vojenské objekty z tohto pohnutého obdobia republiky, kládli zvedavé otázky a ani jeden bod neprešli mlčky.
Pri každom objekte sa dozvedeli vyčerpávajúce fakty o konštrukcii, typológii, výzbroji a vybavení objektov pripravených v roku 1938 k boju a obrane proti fašizmu hroziacemu spoza hraníc.
Zaujímavý vstup predviedli členovia Klubu vojenskej histórie Svoboda s ukážkou výstroja a výzbroje družstva obsadzujúceho v povojnovom období reaktivovaný objekt na západnej hranici ČSSR.
Takéto objekty totiž boli udržiavané armádou v pohotovosti až do roku 1990 od Záhoria až po Šumavu. Ukážka veľmi oslovila mužskú časť sprievodu a nepochybne i prítomné deti.
Po ceste za históriou pokračovali niektorí k jazeru Izra, ale skalní prešli objekty až pod Garabošom, na Kamennej hore a Malej kamennej celú trasu až po Izru. Zážitky sú to nie každodenné, ba neopakovateľné, všade je „sprievodcom“ nádherná upokojujúca príroda.
Účastníci boli spokojní, ukázalo sa, že pricestovali z Košíc, Vranova, Prešova, blízkeho okolia, ale aj z Bratislavy a Prahy.
„O rok to zopakujeme znovu, termín možno zmeníme a určite akciu spestríme ďalšími zaujímavosťami, lebo chceme spopularizovať tieto zabudnuté historické pamiatky východného Slovenska,“ uzavrel Jan Voral.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín