Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Východniarky považujú diskrimináciu v práci za niečo normálne

Medzi mužmi a ženami býva v práci obrovský rozdiel, ešte viac sa to ukazuje pri porovnávaní jednotlivých regiónov.

Oľga Pietruchová. Je expertka a lektorka pre nediskrimináciu a rodovú rovnosť.Oľga Pietruchová. Je expertka a lektorka pre nediskrimináciu a rodovú rovnosť. (Zdroj: archív O. P.)

Slovensko má v oblasti pracovného práva či zákazu diskriminácie modernú legislatívu. Napriek tomu je medzi mužmi a ženami v práci obrovský rozdiel, ešte viac sa to ukazuje pri porovnávaní jednotlivých regiónov.

TREBIŠOV. Na východnom Slovensku sa napríklad ženy boja na znevýhodňovanie upozorniť, v Bratislave by také problémy zamestnávateľom len tak neprešli. Zhovárali sme sa s OĽGOU PIETRUCHOVOU, riaditeľkou Odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Štatistiky už niekoľko rokov ukazujú na veľké hospodárske a ekonomické roz
diely medzi jednotlivými regiónmi Slovenska. Má to vplyv aj na príjmy v samotných rodinách a u žien. Je relevantná odpoveď na to, prečo sa tie rozdiely dlhé roky týmto smerom vyvíjali?

„Regionálne rozdiely, najmä medzi hlavným mestom a vzdialenejšími regiónmi, existujú asi v každej krajine, ale u nás sú naozaj mimoriadne veľké. Týka sa to nielen ekonomických rozdielov a životnej úrovne, ale aj postavenia žien a vnímania, resp. pociťovania diskriminácie. Nedávny výskum jednej banky sa zaoberal znevýhodnením žien na trhu práce, kde sa ukázalo, že oveľa silnejšie vnímajú diskrimináciu ženy na západnom Slovensku a najmä v Bratislave, kým na strednom a východnom Slovensku akoby boli ženy menej znevýhodňované. Samozrejme, toto nezodpovedá realite, ktorá je skôr opačná. Je to skôr dôkaz toho, že mnohé znevýhodnenia si ženy v menej rozvinutých regiónoch vôbec nevykladajú ako diskrimináciu, ale považujú svoje problémy za niečo normálne, čo sa ženám jednoducho deje, za „ženský údel“. Príklady predavačiek z Košíc či pred pár rokmi známe prípady šičiek z Hencoviec, pracujúcich za neúnosných podmienok a mizerný plat, sú pritom iba špička ľadovca. Zamestnávateľom v Bratislave by takýto prístup tak ľahko neprešiel, ale v regióne s vysokou nezamestnanosťou si žena rozmyslí, či sa bude sťažovať a riskovať, že príde o prácu, pretože na jej miesto už čakajú ďalšie.“

Existuje u nás dostatočná legislatíva, ktorá by zabraňovala takémuto vývoju?

„Naša legislatíva v oblasti pracovného práva či zákazu diskriminácie je moderná a progresívna. Druhá vec je jej uplatňovanie a vymožiteľnosť v praxi. Ja stále hovorím, že máme pokrokovejšiu legislatívu ako spoločnosť.“

Ministerstvo práce je istý garant ochrany ženy, najmä v rovnosti príležitostí na trhu práce. Existuje možnosť, ako odstraňovať horizontálnu a vertikálnu segregáciu na trhu práce?

„Sme si vedomí toho, že ženy u nás sú v oblasti pracovného procesu konfrontované s horizontálnou i vertikálnou segregáciou. V oblastiach ako zdravotníctvo, sociálne služby a vzdelávanie tvoria ženy až okolo 80 percent pracovnej sily a v oblasti verejnej správy 70 percent. V súkromnom sektore s vyššími zárobkami predstavujú ženy iba približne 40 percent zo všetkých zamestnaných. Rodové rozdiely sú najmarkantnejšie v podnikateľskej sfére, kde na jednu podnikateľku pripadá približne 2,5 mužov podnikateľov; pri podnikajúcich so zamestnancami až takmer 3 muži. Samozrejme, je asi prehnané očakávať, že ženy a muži budú mať paritné zastúpenie vo všetkých oblastiach, teda fifty-fifty. Nejaké rozdiely sú prirodzené a ženy inklinujú skôr k oblastiam týkajúcim sa starostlivosti o druhých a práci s ľuďmi alebo deťmi. Avšak takáto silná koncentrácia len v niekoľkých sektoroch spôsobuje aj negatívne javy, napr. nižšiu spoločenskú prestíž a horšie odmeňovanie. To zas vedie k tomu, že muži majú o tieto oblasti ešte nižší záujem a máme tu uzavretý kruh. Navyše, aj v silne feminizovaných oblastiach, ako sú škol-
stvo či zdravotníctvo, zastávajú najvyššie funkcie ženy len veľmi zriedka. Štandardný obraz je škola so samými učiteľkami, s výnimkou muža riaditeľa. Z pozície štátu je pomerne ťažké robiť opatrenia na odstraňovanie týchto rozdielov; nemôžete prikázať niekomu, čo má ísť študovať. Preto sú skôr vhodné rôzne osvetové a motivačné kampane a, samozrejme, zlepšovanie podmienok a najmä zvyšovanie platov v daných sektoroch. To sa neustále deje, aj keď stále tie rezervy sú. Obdobne je to so zastúpením žien v rozhodovaní, tiež je to téma, ktorú sa skôr snažíme otvárať rôznymi akciami, ako boli aj konferencia 26. apríla a panelová debata s úspešnými ženami v biznise.

Darí sa vytvárať systémové opatrenia na zosúlaďovanie rodinného, osobného a pracovného života?

„Zosúladenie rodinného a pracovného života je jedna z prioritných tém pre naše ministerstvo. Minulý rok bol implementovaný národný projekt Rodina a práca, ktorého cieľ bol zlepšenie podmienok pre zosúladenie rodinného a pracovného života žien, a to podporou zvýšenia počtu flexibilných zariadení starostlivosti o deti, čím sa uľahčil návrat žien do pracovného procesu. V projekte boli podporené aj nové pracovné miesta s flexibilnou formou práce ako domáca práca, delené pracovné miesta, telepráca aj kratší pracovný úväzok, pokiaľ boli obsadené matkami s dieťaťom pred nástupom do školy. V rámci projektu bolo vytvorených 33 detských kútikov a zamestnaných 1 400 matiek malých detí. Podpora týchto aktivít bude pokračovať z operačného programu Ľudské zdroje aj v rámci nového programového obdobia. Zároveň sa bude zvyšovať počet jaslí a materských škôl, keď sa plánuje vybudovanie 80 takýchto zariadení. V neposlednom rade je to aj zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa na 280 eur. Rozhodujúcu úlohu pri zriaďovaní predškolských zariadení, ako sú škôlky, majú však samosprávy. Rodičia sa síce často sťažujú na štát, keď nedostanú miesto v škôlke, ale v skutočnosti je to kompetencia samosprávy, teda miest a obcí. Je dobré, že sa o tejto téme hovorí a tým sa vytvára tlak aj smerom k mestám a obciam, aby vychádzali pracujúcim rodičom, najmä matkám, v ústrety.“

Nie je tajnosť, že nízke príjmy žien v porovnaní s rovnakými pracovnými pozíciami s mužmi, ale aj vo všeobecnosti, majú dopad na neskoršie dôchodky, čo iste súvisí s feminizáciou chudoby.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným Korzar.sk
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  2. Talianska tlač bije na poplach
  3. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  4. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  5. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  8. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 347
  2. Všetkým lepí pred voľbami 10 241
  3. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 9 675
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 877
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 753
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 128
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 556
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 020

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  2. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  3. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  5. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  6. Tupou Ceruzou: Čistky
  7. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  8. Jan Pražák: Vnuk
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 060
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 47 174
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 837
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 366
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 400
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 32 001
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 801
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 17 550
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Zamestnávateľ sa už dozvie aj o rozsudku zo zahraničia.


16 h
Riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Festival sa tento rok popasoval s viacerými výzvami, hovorí jeho šéfka.


25. sep
Ilustračná snímka

V desiatke najväčších hráčov pribudlo nové meno.


26. sep
Policajní technici prehľadávajú miesto streľby v bratislavskej Dúbravke.

V Univerzitnej nemocnici ošetrili troch zranených, dvaja zostali hospitalizovaní.


a 2 ďalší 6 h

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  2. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  3. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  5. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  6. Tupou Ceruzou: Čistky
  7. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  8. Jan Pražák: Vnuk
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 060
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 47 174
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 837
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 366
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 400
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 32 001
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 801
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 17 550
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu