Na akte strihania pásky sa „zúčastnili“ aj samotní veľmoži.
TREBIŠOV. Prestrihnutím pásky minulý týždeň slávnostne odovzdali do užívania zrekonštruovaný kaštieľ rodiny Andrássyovcov v Trebišove.
Honosná budova bola pre verejnosť zatvorená vyše roka, avšak Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína, ktoré tu má sídlo, slúžilo verejnosti po celý čas, i keď v obmedzenom režime.
Rekonštrukcia hlavnej budovy, na ktorú Košický samosprávny kraj získal nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, stála takmer 2,5 milióna eur.
V úvode aktu odovzdávania veľmi vtipne a dômyselne zahrali scénku herci trebišovského Divadla G, ktorí v rolách pôvodných majiteľov, grófov Júliusa Andrássyho a Imricha Csákyho, po desiatkach rokov naznačili obdiv a radosť z opravy celého kaštieľa.
Do súčasnej situácie ich „uviedla“ riaditeľka múzea Beáta Kereštanová. Rod Andrássy zviditeľnil Trebišov nielen v regionálnom, ale vo svetovom význame.
Najmä Július, ktorý je pochovaný v rodinnom Mauzóleu v chránenom parku za kaštieľom, bol významná politická osobnosť Rakúsko-Uhorskej monarchie, ktorá láka do tohto okresného sídla turistov z celého sveta.
Rekonštrukciou prešla aj ďalšia priľahlá budova kaštieľa, ktorá kedysi slúžila pre grófsku rodinu ako koniareň a jazdiareň.
Jej oprava stále ďalšie vyše 2 milióny eur.
V súčasnosti tu pripravujú expozíciu poľovníctva a ochrany zveri.
Niet sporu o tom, že oba vynovené objekty predstavujú značný prínos pre možnosti cestovného ruchu a predovšetkým zviditeľnenia mesta Trebišov.
[content type="avizo-clanok" id="8174945" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5756657/5756657.jpeg?rev=2"][/content]
Výzva pre obyvateľov regiónu
Riaditeľka múzea pri tej príležitosti vyzýva aj obyvateľov regiónu, aby prichádzali do múzea s novými nápadmi na riešenie expozícií či iné aktivity.
„Prosíme všetkých, ktorí majú doma uložené rôzne artefakty, zbierkové predmety, fotografie, porcelán, nábytok alebo čokoľvek, čo súvisí s kaštieľom a životom v ňom, aby nás kontaktovali. Stanú sa súčasťou novej etapy histórie trebišovského kaštieľa.“
V suteréne kaštieľa zostáva expozícia tokajského vino- hradníctva a vinárstva, ale všetky ostatné expozičné priestory budú koncepčne riešené inak.
Na prvom nadzemnom podlaží, v jeho južnej časti, tvoria expozíciu o regionálnych dejinách pod názvom Zemplín antiqua.
Severné krídlo prvého nadzemného podlažia bude slúžiť priestorom galérie.
Na celom druhom nadzemnom podlaží budú v budúcnosti prezentované osobnosti aristokratických rodov, ktoré kaštieľ postavili, žili v ňom a ktoré ovplyvňovali život mesta i celého regiónu.
„Najväčšia časť expozície bude patriť rodu Andrássy, keďže boli poslední, ale zároveň jedni z vplyvných majiteľov kaštieľa. Táto expozícia by bola pre nás všetkých o to vzácnejšia, keby sa Trebišovčania i obyvatelia blízkeho okolia stali jej spolutvorcami,“ prízvukuje Kereštanová.
Zrkadlová sieň v štýlovom duchu bude slúžiť snúbencom na vstup do manželstva, na prijatia vzácnych návštev v meste i regióne, či na komorné koncerty a podobné aktivity.
V podkroví kaštieľa vznikol priestor, tzv. amfiteáter, kde bude múzeum návštevníkom prezentovať príbehy z regionálnych dejín, budú tu rôzne prezentácie, konferencie a vystúpenia detských divadiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín