Dvaja fotografi, priatelia a súpútnici svetom fotografie majú k tomuto druhu umenia blízko už od detstva. Známi michalovskí autori prinášajú pohľady na zaujímavých ľudí, miesta regiónu Zemplína a taktiež odhaľujú krásy prírody.
MICHALOVCE. Galéria Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach ponúka milovníkom umenia expozíciu autorských fotografií dvoch priateľov a profesionálnych fotografov Stanislava Orolina a Františka Demského. Ide už o ich tretiu spoločnú výstavu.
„Ich fotografie sú rôznorodé, presne tak, ako je odlišný ich pohľad na svet a na človeka. Široká verejnosť má príležitosť vidieť fotografie na plátne, portréty, prírodu či umeleckú fotografiu rôzneho druhu. Každá fotografia nie je len návratom k spomienkam, zachytávajúcich moment, ktorý sa viac nebude opakovať,“ povedala Ivana Mochorovská, pracovníčka galéria MsKS.
Samotní autori svorne tvrdia „Tak to vidíme my”.
Názov expozície je podľa Mochorovkej veľavravný práve preto, že aj keď ide o odlišnosť pohľadu na človeka, ktorého tvár je zachytená v portrétovej fotografii, na krásy architektúry či samotnej prírody, ktorá nás obklopuje, predsa je u nich evidentná zhoda v spoločnom koníčku, ktorým je fotenie.
„Tento koníček ich napĺňa a spôsobil aj fakt, že sa stali priateľmi. Vzájomne sa podporujú radami a poznatkami v tejto preskúmanej oblasti. Vo vnútornom naplnení sa pre mnohých stávajú poslami radosti a povzbudenia,“ uzavrela Mochorovská.
Stanislav Orolin ponúka tentoraz fotografie na plátne, kde prevažujú sakrálne motívy a krajinné variácie. Ďalšiu časť expozície tvoria umelecké fotografie a momentky z prírody.
František Demský prezentuje zas portrétovú fotografiu, prírodu a krajinu, či zaujímavú momentku, ktorá nesie vo vnímanom celku umelecký námet. Ten je umocnený jemným humorom. Každá fotografia nesie v sebe viacero prvkov detailnosti, farebnosti a myšlienkového náboja.
Fotografie s detailom
František Demský venuje vo svojej tvorbe pozornosť najmä krajine, street fotografii, portrétom, zvieratám, ale aj módnej fotografii a detailom.
„K fotografii inklinujem od detstva, keď mi rodičia kúpili ako 7-ročnému bakelitový fotoaparát Pionýr. Moja teta bola tiež predavačkou v predajni Foto–kino, takže k fotografickej inšpirácii som mal veľmi blízko,“ povedal František Demský.
Začínal svadbami a futbalovými zápasmi
Stanislav Orolin začal s fotografovaním už ako 13-ročný chlapec, keď fotil bakelitovým fotoaparátom Efekta. Ešte ako študent si v roku 1971 zadovážil svoju prvú dvojokú japonskú zrkadlovku Yashica D.
V 60. rokoch žil Orolin na dedine, kde objektom jeho fotoaparátu boli najmä svadby, krstiny, pohreby a futbalové zápasy. To mladého fotoamatéra posúvalo ďalej – až ku externej spolupráci s redakciou okresných novín. Po skončení strednej školy pracoval ako podnikový redaktor a fotoreportér.
„Po roku 2000 ma začali zaujímať najmä digitálne fotoaparáty a neskôr som si kúpil prvú digitálnu zrkadlovku. Fotografia pre mňa znamená veľa, je to relax, sebarealizácia, sebavedomie a potešenie. Svojím objektívom sa snažím vidieť veci trochu inak, ako bežní okoloidúci,“ vysvetlil Orolin.
Fotografuje najmä krajinky, prírodu a jej detaily, ktoré sa usiluje verne zaznamenať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín