Do spoločnej úradovne sa prihlásilo 29 obcí okresu Trebišov.
TREBIŠOV. Do redakcie nám veľa ľudí telefonuje v súvislosti s výrubom stromov v južnom Zemplíne. Nepáči sa im postup tzv. štiepkovačov, ktorí, údajne, nechávajú po sebe veľmi zlý rukopis.
Nielen „oholenú“ krajinu, ale aj neporiadok, najmä zvyšky konárov.
Úradovňa pre 29 obcí
Výrub stromov či zelene sa podľa zákona deje u nás najmä v mimovegetačnom období, teda od konca septembra do konca marca.
Žiadosti o výrub si ľudia či firmy môžu podávať celý rok. Výnimku majú iba tí, ak ide o výrub, ktorý si vyžaduje nejaká stavba, alebo v prípade ohrozenia života či majetku.
Na Mestskom úrade v Trebišove sídli aj Spoločná úradovňa pre 29 obcí okresu Trebišov, kde sa rozhoduje aj o jednotlivých žiadostiach na odstránenie zelene v intravilánoch obcí.
Referentka ochrany životného prostredia Eva Bučková dohliada nielen na záujmy ochrany prírody a krajiny, ale aj ochranu ovzdušia, zodpovedá aj za úsek odpadového hospodárstva.
Ide v podstate o prenesený výkon štátnej správy podľa príslušných zákonov. K tomu jej do vienka pribudla i EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie v globále.
Zaujímalo nás, prečo úradovňa zastrešuje iba 29 obcí, keď je ich takmer trojnásobne viac.
„Obec, ktorá sa neprihlásila do spoločnej úradovne, musí mať na posudzovanie odborne spôsobilú osobu. Predpokladám, že si to uvedomujú a v súlade s tým aj postupujú,“ vysvetlila v krátkosti.
Počas celého roka jej pribúdalo na stole množstvo žiadosti na výrub stromov, najviac ich prichádzalo od správy ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín