Rodák zo Sečoviec sa hneď kvalifikoval aj na Majstrovstvá sveta do USA, kde však nakoniec neštartoval.
SEČOVCE. Pár rokov dozadu bol obranca Ján Vajda neodmysliteľná súčasť michalovského MFK Zemplín, v ktorom zažil svoje najkrajšie futbalové časy.
Tam sa aj dostal do povedomia futbalových priaznivcov v celom regióne. Potom sa na nejaký čas odmlčal, pretože jeho ďalšie zastávky v kariére boli Lučenec, Moravany nad Váhom a Palárikovo.
Vlani v lete sa vrátil domov a posilnil ambiciózny Veľký Horeš vo štvrtej lige, skupine Juh.
Dlho bol futbal jeho jediná vášeň, ale v minulom roku sa začal venovať aj inej športovej činnosti – Spartan Race.
Kvalifikoval sa na MS
Určite vám toto slovné spojenie veľa nehovorí. Spartan Race patrí k najpopulárnejším prekážkovým pretekom na svete a jeho korene siahajú do USA. Vznikol iba v roku 2010.
Preteky majú niekoľko úrovní, ktoré sa odlišujú predovšetkým svojou dĺžkou a počtom prekážok. Jedno z hlavných pravidiel hovorí, že bežec nikdy nesmie dopredu poznať trasu závodu. Jediné, čo vie, sú orientačné parametre podľa úvodne, ktorej sa zúčastní.
„Začal som sa o to zaujímať asi pred piatimi rokmi, keď sa na Slovensku uskutočnili prvé preteky. Sledoval som to a celkom ma to zaujalo, lenže tomuto extrémnemu športu som sa ešte nemohol venovať, lebo som bol limitovaný futbalom. Veľmi som však túžil si takéto preteky vyskúšať a podarilo sa mi to vlani v júni,“ rozhovoril sa Ján Vajda, ktorý svoje premiérové preteky Spartan Race absolvoval vlani v júni v Nitre.
„Bolo to týždeň po poslednom futbalovom zápase sezóny. Zhodou náhod som zistil, že sa tam budú konať preteky a keďže som vtedy hrával v Palárikove, ktoré bolo vzdialené asi 40 kilometrov, cestou domov som si zabehol svoje prvé preteky.“
Pod Zoborom štartoval v náročnejšej kategórii jednotlivcov Elite (druhá skupina je Open, kde si súťažiaci na trati môžu napríklad pomáhať, kým v Elite to nie je dovolené) a obsadil výbornú 26. pozíciu. „Hneď sa mi to zapáčilo a už som začal zisťovať, kedy budú ďalšie preteky.“
Spartan Race má tri základné úrovne – Sprint (najkratšia verzia, dĺžka trasy je minimálne 5 km, počet prekážok je najmenej 15), Super (stredná úroveň, minimálne 13 km, viac ako 21 prekážok) a Beast (najnáročnejšia úroveň, minimálne 20 km, viac ako 26 prekážok).
Ďalšie sú nadstavby týchto úrovní – Ultra Beast (prekážkový maratón, trasa meria 42 a viac km) a Death Beast (najnáročnejšia úroveň Spartan Race, je limitovaná časom – pretekári to musia zvládnuť do 48 hodín, tieto preteky dokončí iba 10 percent).
O týždeň nato si zabehol päťkilometrový košický Tvrďák a v auguste v poľskej Krynici Super Spartan Race.
„Bolo to o niečo náročnejšie, ale opäť som skončil celkom vysoko, na 30. mieste. Povedal som si, že by mohol som byť v tomto športe celkom dobrý, tak som išiel na ďalšie súťaže,“ povedal Vajda.
Rok 2015 zakončil Majstrovstvami Európy (Beast Spartan Race) v Tatranskej Lomnici.
„Získal som takzvanú Trifectu. Toto špeciálne ocenenie dostávajú tí pretekári, ktorí v jednom roku dokončia všetky tri závody – Sprint, Super a Beast.“
V premiérovom roku sa dokonca kvalifikoval na Majstrovstvá sveta do Lake Tahoe v USA. „Nemohol sa ich však zúčastniť, pretože som nemal žiadneho sponzora, ktorý by mi pomohol finančne. Mrzí ma to, ale snáď sa raz na Majstrovstvá sveta dostanem.“
Prírodné aj umelé prekážky
Napriek tomu bol so svojím úvodným rokom spokojný.
„Zvládol som všetky tri úrovne, bol som na Majstrovstvách Európy, kvalifikoval na svetový šampionát. Za pol roka som toho stihol ozaj dosť.“
Začiatkom tohto roka si vyskúšal aj zimné preteky, postupne bol vo Svite, poľských Jakuszyciach a na Donovaloch, kde znovu bez väčších problémov zvládol všetky tri úrovne, takže do zbierky mu pribudla ďalšia Trifecta.
Na trati zdolávajú pretekári prekážky od výmyslu sveta, ak nejakú nedokážu prejsť, musia urobiť „angličák“, teda cvik pozostávajúci z kľuku, drepu a výskoku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín