Juraj Toporčák (58), pracuje na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach od roku 1983, venuje sa odborne včelám na oddelení chorôb rýb, včiel a poľovnej zveri. Čo je hrozbou tohto vzťahu prírody a človeka?
Vychovali ste stovky odborníkov, robia v tomto odbore aj naďalej?
„V podstate všetci študenti študujúci na univerzite museli 'prejsť' mojimi rukami na predmete Chov a choroby rýb a včiel. Za tých 33 rokov to bolo určite viac ako 3 500 slovenských a viac ako 500 zahraničných študentov zo všetkých kontinentov sveta. Taktiež mnoho študentov končilo svoje diplomové práce z oblasti chorôb včiel, alebo z kontroly kvality medu. Väčšina študentov pracujúcich ako štátni alebo súkromní veterinárni lekári sa musia zaoberať vo svojej práci so včelami.“
Často počuť, že bez včiel by vyhynuli aj mnohé kultúrne plodiny a malo by to veľký vplyv na život ľudí. Nie je to nadnesené?
„Ani nie, pretože v skutočnosti dvom tretinám potravín na našom stole vďačíme opeľovacej schopnosti včiel. Týka sa to zeleniny, ovocia, ale aj rastlín potrebných pre výživu iných potravino-produkujúcich zvierat, z ktorých máme úžitok. Taktiež v prírode na našej planéte pomer entomofilných rastlín (vyžadujúcich si opelenie) a neentomofilných rastlín by sa posunul práve k rastlinám, ktoré nevyžadujú opelenie hmyzom. Produkciu ovocia a zeleniny by sme museli nahradiť pestovaním v skleníkoch, presne takéto produkty poznáme práve v tomto ročnom období v našich supermarketoch. A to si neviem ani ja osobne predstaviť.“
Ktoré choroby včiel sa vo svete vyskytujú a ako vznikli, či preniesli sa až k nám?
„Pretože včely nie je možné zatvoriť, teda choré odizolovať od zdravých, skoro všetky choroby včiel sa vyskytujú na mnohých miestach sveta, poprípade sú celosvetovo rozšírené. Týka sa to hlavne klieštika včelieho (Varroa destructor), ktorý sa do celého sveta rozšíril v podstate za niekoľko desaťročí a bez intenzívneho liečenia by takéto včely vyhynuli. Ďalší problém, ktorý sa nás bytostne dotýka, je mor včelieho plodu, kde nie je možná liečba a včelstvá aj s úľmi a príslušenstvom sa likvidujú spálením. Niekde viac, niekde menej, na Slovensku sa vyskytuje nozémová nákaza včiel prejavujúca sa hnačkovaním včiel a následným úhynom. Od roku 2014 do Talianska prenikol malý úľový chrobák, ktorý je schopný zničiť úplne včelstvo. Takže tých chorôb je neúrekom.“
Môžu sa včely proti nim brániť a ochrániť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín