TREBIŠOV. Do súboru pritiahla rôzne generácie nadaných ľudí. Od najstarších po najmladšie deti – od štvorročnej členky súboru po takmer osemdesiatročnú.
Všetci sa venujú uchovávaniu bohatstva ľudových piesní a tancov zo Zemplína.
„Stretávame sa dvakrát do týždňa, spolu aj s najmladšími členmi súboru, ale každý precvičuje svoje pásma osobitne,“ povedala Božena Kudrnová, členka súboru.
Detskú skupinu tvorí 30 detí a dospelých je približne 20.
„Moja vnučka začala s nami vystupovať už ako triapolročná, museli sme jej dať ušiť kroj a všade chcela s babkou. Na niektorých slávnostiach, najmä na domácom pódiu, si zanôtime aj spolu s najmladšou generáciou.“
Harmonikárka
Najstaršou seniorkou súboru je pani Pavlína Ostrožovičová, ktorá každému publiku učaruje excelentnou hrou na ústnej harmonike. Buď ako sólistka, alebo zohratá s harmonikárom Jurajom Dankom. Ich spoločné vystúpenia vždy zožnú veľký aplauz.
Súbor má za sebou iba krátku, sotva štvorročnú históriu, ale chýr o ňom už zaletel veľmi ďaleko. Vystupovali v Českej republike i na Ukrajine.
Pravidelne hosťujú takmer na všetkých akciách v meste, rovnako aj na letných prestížnych Dňoch mesta Trebišov, či na Stretnutí rodákov Milhostova.
Pozývajú ich na rôzne obecné slávnosti v okolitých dedinách, ale spievali aj hosťom na slávnostiach vína vo Vinohradníckej oblasti Tokaj.
Zachovať zvyky
Spoločným krédom je nielen šíriť spevom a tancom zvyky zemplínskeho vidieka, ale zanechať tento odkaz aj mladým generáciám. V Zemplíne bolo mnoho zvykov, ktoré sa dnes už málokde praktizujú. Či už páranie peria, čistenie kukurice, varenie lekváru, takzvaná pávička, alebo svadobné pytačky, atď.
Tieto stáročiami kedysi zachovávané zvyky sa z vidieckych domov vytratili rozvojom života v mestách a odišli do zabudnutia aj so súkromným hospodárením zemplínskych roľníkov.
Šírenie spevu a tanca. Hlavným krédom je zachovanie zvykov. Foto: TV
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín