Digitárium, ktoré dostala michalovská hvezdáreň, ukáže oblohu ako vyzerala pred desiatkami tisíc rokov a ako bude vyzerať o tisícky rokov.
MICHALOVCE. V rámci projektu rekonštrukcie hvezdárne, presnejšie astronomického areálu, dostala michalovská hvezdáreň digitálne prenosné planetárium.
Má nafukovaciu kupolu s priemerom päť metrov a kapacitu do 30 detí, alebo 20 dospelých.
Didaktický systém umožní učivo prírodovedy, fyziky ako i ďalších predmetov doplniť o nové informácie a moderné technológie.
Novinkou je vysoko výkonný počítač, dataprojektor a objektív typu rybie oko, ktorý premieta obraz na vnútrajšok kupoly.
Lietania v kozmickom priestore
Digitálne planetárium alebo aj digitárium má podľa astronóma z michalovskej hvezdárne Zdeňka Komáreka oveľa väčšie možnosti ako klasické analógové planetáriá, ktorých základom je otáčavý guľovitý projektor s diapozitívmi oblohy a prídavnými projektormi.
Inštalované sú napríklad aj v Košiciach, Prešove, Žiari nad Hrom alebo Hlohovci.
„Digitárium premieta do oblohy napríklad obrázky kresieb súhvezdí, ako si ich ľudia predstavovali, rôzne čiary súradnicových systémov. Ukáže oblohu ako vyzerala pred desiatkami tisíc rokov a ako bude vyzerať za takýto časový úsek,“ vysvetlil Zdeněk Komárek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín