Ľudmila Lakomá – Krausová tentoraz stvárňuje zabudnutú ľudovú architektúru vidieka.
MICHALOVCE. Ľudmila Lakomá – Krausová je známa nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Vo svojej tvorbe používa pestrú škálu výtvarných techník a farieb.
„Autorka stvárňuje realitu dediny nie dneška, ale minulosti. Vzácnosť minulosti, ku ktorej sa vracia, spočíva vo fakte, že ľudia žili jednoduchosťou, o čom svedčia aj prízemné domčeky zo slamy, staré studne, či mlyn. To všetko odkazuje na človeka, ktorý sa musel po väčšine uživiť vlastnými rukami a zdravým sedliackym umom,“ povedala Ivana Mochorovská, pracovníčka galérie Mestského kultúrneho strediska.
Maliarka zachytáva jednoduchosť rodného Zemplína, Šariša a iných častí východného Slovenska. „Citlivo upozorňuje na fakt, že každý z jednoduchých ľudí je umelec. Domy, ktoré tvoria ľudovú architektúru, sú symbolom istoty a tepla rodinného krbu. Dnes sa táto architektúra už takmer vytratila. Preto je návrat do minulosti dobre premyslený. Oživenie spomienok môže byť návratom k hodnotám, ktoré sú kdesi hlboko v nás,“ doplnila Mochorovská.
Olejomaľby disponujú farebnosťou a v prevahe sú zemité farby, ktoré môžu byť podľa Mochorovskej odkazom na naše korene. Expozícia pozostáva z 39 obrazov.
Tvorba Ľudmily Lakomej – Krausovej je zameraná na komornú maľbu, krajiny, veduty, figurálne kompozície, zátišia i sakrálne motívy. Neodmysliteľnou súčasťou jej tvorby je ľudová slovesnosť vyjadrená v tanci.
V rokoch 1975 – 2006 prezentovala svoju tvorbu na 69 samostatných a 180 kolektívnych výstavách na Slovensku, Ukrajine, Maďarsku, Poľsku, Českej republike, Rakúsku a Nemecku. Je účastníčkou, ako aj spoluorganizátorkou medzinárodných maliarskych plenérov a sympózií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín