TREBIŠOV. Až 73 čiernych skládok odstránilo 28 samospráv obcí v okrese Trebišov v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska a vyviezli vyše 11 000 ton.
Na kontrole vyčistených miest v Trebišovskom okrese minister životného prostredia Peter Žiga uviedol, že v programe by sa malo pokračovať.
Žiga sa bol pozrieť na veľkú čiernu skládku na poli medzi obcami Novosad a Hraň v okrese Trebišov.
Ako informoval starosta Novosadu Jozef Jastrab, vývoz odpadu do tejto lokality je evidovaný od roku 1982.
V prvej etape zo skládky s rozlohou 2,7 hektára odstránili odpad z 1,5 hektára. Z lokality vyviezli vyše 1 000 ton odpadu, medzi ktorým bol nielen stavebný a komunálny, ale aj nebezpečný odpad.
Po vyčistení plochu rekultivovala poľnohospodárska spoločnosť a osiala ozimnou pšenicou.
O dotáciu sa budú opäť uchádzať
Dodal, že ak bude vyhlásená výzva, požiadajú znova o dotáciu a v druhej etape zlikvidujú aj zvyšok skládky.
Starosta Jastrab uviedol, že budú monitorovať nielen vyčistenú lokalitu, ale aj ostatné pozemky v intraviláne aj extraviláne obce. Stáva sa totiž, že príde auto a vyhodí vrece s odpadom do priekopy pri ceste.
Dodal, že chcú požiadať aj o dotáciu na inštaláciu kamier či fotopascí, aby mohli monitorovať vybrané priestory.
V obci funguje zber komunálnych odpadov a zaviedli aj separovaný zber.
Zľava poslanec NR SR Róbert Puci, minister životného prostredia Peter Žiga a starosta obce Novosad Jozef Jastrab na mieste odstránenej skládky pri obci Novosad. Foto: TASR/Roman Hanc
Za štátne peniaze čistia súkromné pozemky
Skládka v Novosade sa nachádzala na súkromných pozemkoch.
V odpovedi na otázku novinárov, prečo sa za štátne peniaze likviduje odpad zo súkromných pozemkov, uviedol minister Žiga, že je dôležitejšie zlikvidovať odpad, ktorý poškodzuje životné prostredie, ako zisťovať, kto je vlastníkom pozemkov, navyše ak skládka vznikala ešte pred novembrom 89.
Niektoré pozemky s čiernymi skládkami získali ľudia v reštitúciách a nie je v ich silách, ani v silách obce ich zlikvidovať.
V obci Brezina sa nachádza skládka pri obecnom cintoríne a rómskej osade na obecných pozemkoch. Pri jej likvidácii odtiaľ odviezli 300 ton stavebného a komunálneho odpadu.
Po vyprataní obyvatelia z rómskej osady kontrolujú, aby tam občania nevyvážali odpad a snažia sa udržiavať lokalitu v čistote.
V obci Slivník sa čierna skládka s nelegálne umiestneným odpadom nachádzala na pôde neznámych vlastníkov v správe Slovenského pozemkového fondu. Z tejto lokality pri likvidácii odviezli vyše 280 ton komunálneho a stavebného odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín