Relikvie svätej Terézie z Lisieux do Michaloviec prišli akoby zázrakom.
MICHALOVCE. Množstvo veriacich si prišlo sv. Teréziu uctiť a predložiť svoje prosby.
Mnohí prinášali jej najobľubenejší kvet – ruže. Deti relikvie zasypali lupeňmi kvetov rôznych farieb.
Veriaci čakali
Príchod svätice, sv. Terézie – učiteľky lásky, očakávalo v rímskokatolíckom kostole Narodenia Panny Márie a v kláštore Dcér Božskej lásky nespočetné množstvo veriacich.
„Takmer každý mal v ruke živú ružu a v očiach slzy dojatia. Napadaný sneh a slnečná obloha svedčili o tom, že v tento neobyčajný deň sa stretlo v Michalovciach nebo so zemou,“ povedala sestra Christiana z Kongregácie Dcér Božej lásky v Michalovciach.
Pápež František vyhlásil rok Bohu zasväteného života. Rehoľníci a rehoľné sestry si pri tejto príležitosti na Slovensko vyžiadali relikvie - telesné pozostatky sv. Terézie z Lisieux.
Neznámy rehoľník
Ako hovorí Christiana, do Michaloviec jej relikvie prišli veľmi zvláštnym spôsobom.
„Hneď ako sme sa dozvedeli, že jej relikvie prídu na Slovensko, volali sme hlavným organizátorom, aby do plánu návštevných miest zaradili aj Michalovce. Dvakrát nám povedali, že to je to okľuka, že oni už majú iné plány. Stalo sa však čosi pozoruhodné.“
Ako pokračuje Christiana, „v októbri nám z Francúzska zavolal neznámy rehoľník, pochádzajúci zo Slovenska, ktorý bol raz v Michalovciach a všimol si, že na bráne kláštora máme nápis Kláštor sv. Terezky.
On sám iniciatívne z Francúzska zavolal do Ríma našej generálnej predstavenej a vybavil príchod relikvií sv. Terezky do kláštora,“ povedala Christiana.
Z jej hrobu sa šírila vôňa ruží
Svätá Terezka zomrela v roku 1897 ako 24–ročná.
Pred smrťou vraj často hovorila: „Pán Boh by mi nedal túžbu konať dobro na zemi po mojej smrti, ak by ju nechcel uskutočniť. Duša obklopená láskou nemôže zostať nečinná. Keby ste vedeli, aké si robím plány, čo všetko urobím, keď budem v nebi... Začnem svoje poslanie pôsobiť, aby bol Pán Boh milovaný tak, ako ho milujem ja, ukázať dušiam moju malú cestu lásky. Ak Pán Boh vypočuje túto túžbu, moje nebo sa bude diať na zemi až do konca sveta. Áno, chcem svoje nebo prežívať tak, že budem konať dobro na zemi. Vrátim sa, zostúpim.“
Pri exhumácii jej telesných pozostatkov sa šírila z jej hrobu veľmi silná vôňa ruží. Hneď po jej smrti sa začali v čase príhovoru diať tisícky zázrakov.
Pápež Pius XII. o nej povedal, že je „najchýrnejšou divotvorkyňou modernej doby.“
„Hoci bola v klauzúrnom kláštore, z ktorého nikdy nevychádzala, hovorievala, že by sa chcela rozbehnúť do celého sveta. A skutočne chodí jej relikviár po celom svete,“ povedala Christiana. Bol napríklad v Brazílii, Argentíne, Mexiku, Kanade, USA, Austrálii, Rusku, Číne.
Dokonca astronaut Ron Garan ju zobral do vesmíru. V roku 1927 dokonca ju vyhlásili za patrónku misionárov na celom svete.
Organizátori púte museli zabezpečiť dopravu a bezpečnosť počas prevozu relikvií. Samotný relikviár váži 130 kilogramov. Obsahuje kosti svätej Terezky, väčšiu časť jej pozostatkov.
Je chránený nepriestrelným sklom. Počas celej púte, ktorá sa začala v Bratislave, budú relikvie v 23 mestách a viac ako v 40 kostoloch.
Relikvie prišli do Michaloviec zvláštnym spôsobom. Vďaka neznámemu rehoľníkovi z Francúzska. Foto: M. K.
Zástupy ľudí. S ružami v rukách. Foto: M. K.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín