Štvrtok, 14. december, 2017 | Meniny má Branislava, Bronislava

Michalovčania na štvrtý pokus porazili Bardejov

Triumfovali po predĺžení, predviedli najlepší výkon v domácom prostredí v tejto sezóne.

Kapitán Dukly Juraj Faith vyrovnával na 2:2. Skúseného centra (vpravo) sa snaží zastaviť Bardejovčan Marcel Baláž.(Zdroj: Róbert Andrejov)

MICHALOVCE. Prvoligoví hokejisti Michaloviec pretrhli trojzápasovú sériu bez víťazstva. A to proti mužstvu, ktoré je už niekoľko týždňov na líderskej pozícii – bardejovskému Bemacu HC 46.

Súpera z Horného Šariša zdolali „vojaci“ po heroickom výkone 4:3 po predĺžení, keď autorom „zlatého“ gólu bol s chuťou hrajúci útočník Ivan Fedorko.

Zemplínčania sa touto výhrou udržali v hre o prvú štvorku, ktorá je ich cieľom. Na štvrtú Detvu strácajú sedem kôl pred koncom šesť bodov.

Nuž, keby hrali stále tak, ako v piatok proti Bardejovu, miesto medzi najlepším kvartetom by už teraz mali v „suchu“...

Katastrofálny úvod

Bardejov bol jediným mužstvom, na ktoré v prebiehajúcom ročníku Dukla nevedela nájsť recept. V prvých troch vzájomných zápasoch s ním nebodovala (prehrala postupne 3:4, 3:5 a 1:6), až pri poslednom pokuse sa im podarilo lídra zdolať. A to po najlepšom výkone pred vlastnými fanúšikmi.

„Víťazstvo sa rodilo veľmi ťažko,“ rozhovoril sa kapitán michalovského celku Juraj Faith.

Zverenci trénera Petra Tirpáka mali úvod ako z hororového sna, keď už po 83 sekundách hry prehrávali 0:2.

„Nezačali sme dobre, celá prvá tretina bola z našej strany veľmi zlá. Hrali sme bez pohybu, boli sme úplne odovzdaní, ale možno to bolo zapríčinené tým, že trápi nás veľká maródka. Je nás málo, nemáme sily. V kabíne sme po prvom dejstve hry trošku zvýšili hlas. Myslím si, že vydali sme zo seba všetko, čo sa dalo, na viac sme už nemali síl. Škoda toho bodu, ale v tomto stave sme radi aj za také víťazstvo,“ skonštatoval odchovanec košického hokeja.

Pomohli aj diváci

Veľa nechýbalo a Dukla sa mohla tešiť aj z troch bodov, pretože necelé štyri minúty ešte viedla o gól. Avšak aj dva body proti Bemacu HC 46 sú nesmierne cenné.

Po predchádzajúcich nepresvedčivých výsledkoch mnohí lámali nad „vojakmi“ palicu už pred zápasom, zvlášť keď v zostave kvôli chorobám či zraneniam chýbali opory Dávid Okoličány, Daniel Hančák, Zoltán Kubát, Peter Klouda a Patrik Huňady.

„Sú to naši kľúčoví hráči. Chlapcom som po prvej tretine povedal, že musíme siahnuť na dno svojich síl, buď to vyjde alebo nie. Vyrukovali sme s jednoduchším hokejom, a to proti lídrovi slávilo úspech. Potrebujeme, aby sa uzdravili spomínaní hráči, ktorí sú našimi oporami, a možno prišla aj nejaká posila. Čakáme na to,“ uviedol skúsený 39-ročný center, ktorý v sezóne 2008/09 vyhral s materskými Košicami slovenský titul.

Zemplínčania v piatok ukážkovo bojovali a na ľade nechali srdiečko, čo ocenili aj diváci, ktorí svoje hlasivky rozhodne nešetrili.

„Pre nás je len dobré, keď nám diváci pomáhajú. Prvá tretina nebola dobrá, ale potom sme hrali ako vymenení. Keď fanúšikovia povzbudzujú a je ich počuť, vtedy sa hrá úplne ináč. Nás to motivuje. Chceli sme ich odmeniť víťazstvom, čo sa nám aj podarilo.“

Stabilizovať výkonnosť

Prelom rokov nezastihol Michalovčanov v optimálnej forme, keď v posledných šiestich dueloch dokázali uspieť iba dvakrát.

Bodovo aj gólovo vyšli naprázdno u outsidera v Považskej Bystrici, za ktorú mužstvo „schytalo“ pokuty. Víťazstvo nad silným Bardejovom môže byť vzpruhou do ďalších bojov.

„Uvidíme, či nás táto výhra naštartuje. Už takých zápasov bolo viac a nenakoplo nás to. My sa teraz v prvom rade musíme dať dokopy po zdravotnej stránke, lebo v takom stave je ťažké odolávať súperom ako Bardejov či Nové Zámky, ktoré majú štyri nabité útoky,“ hovoril Faith, ktorý v najvyššej slovenskej súťaži odohral takmer päť stoviek zápasov, v ktorých nazbieral skoro štyristo kanadských bodov.

Či sa Dukle podarí naštartovať po získaní skalpu vedúceho mužstva, zistíme v zajtrajšom súboji na trnavskom ľade.

„Gladiátorom“ síce patria spodné priečky tabuľky, ale doma dokážu favoritov poriadne potrápiť.

„My dokážeme vyhrať s Bardejovom a prehrať v Považskej Bystrici. Sme mužstvo dvoch tvárí. Musíme to nejako stabilizovať a dostať sa na víťaznú vlnu. Uvidíme, či sa posilníme, a ako to vypáli pred play-off,“ uzavrel debatu najproduktívnejší hráč michalovského tímu.

Fakty

36. kolo:

Senica - Michalovce 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Góly: 1., 11. a 52. L. Klíma, 30. Dolinajec, 59. M. Romančík - 38. P. Čížek, 48. Luchnikov.

Vylúčení: 4:3. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 0:0.

Rozhodovali: Píšťanský - Gegáň, Krajčík. Divákov: 341.

HC DUKLA: J. Račko - Pavešic, K. Grman, Kotzman, M. Šimon, Šohajda, Fian, Holenda, Nechala – Knyazev, Vereš, L. Klíma - Dvonč, G. Saliji, F. Pekarčík – M. Romančík, Ľ. Dobrý, L. Dolinajec – Penák, M. Daniel, Markulinec.

HK DUKLA: T. Petro - Boboš, D. Hančák, Buraľ, V. Urban, Voronov, Shangin, Dolgoš – P. Čížek, Jur. Faith, Banovský – M. Schnelly, M. Hinďoš, M. Drotár - Fedorko, Salnikov, Luchnikov – R. Jenčo.

37. kolo:

Michalovce - Bardejov 4:3 pp (0:2, 2:0, 1:1 - 1:1)

Góly: 22. Salnikov, 40. Jur. Faith, 47. Luchnikov, 62. Fedorko – 1. Marcel Baláž, 2. a 57. Mikolášek.

Vylúčení: 4:9. Presilovky: 2:1. Oslabenia: 1:0.

Rozhodovali: P. Korba - Hric, Riš. Divákov: 1200.

HK DUKLA: T. Petro - Dolgoš, Voronov, V. Urban, Buraľ, Shangin, Boboš – P. Čížek, Jur. Faith, Banovský - M. Schnelly, M. Hinďoš, M. Drotár - Fedorko, Salnikov, Luchnikov - M. Gavura, R. Jenčo.

BEMACO HC 46: Rich. Sabol - M. Takáč, Loydl, Valentín, V. Polaček, M. Bednár, M. Pichnarčík, Česelka, Všetečka – Marcel Baláž, Kalináč, O. Gmitter - Solomonchak, Linet, Mikolášek - Jokeľ, Šimčák, F. Vaško – L. Ščurko, R. Cútt, Ihnaťo.