Ornitológovia a ochranári neodporúčajú používať pyrotechniku v blízkosti parkov, vodných plôch, stromoradí. V prírode totiž nachádzajú uhynuté vtáky.
MICHALOVCE. V posledných rokoch sa čoraz častejšie ozývajú zo všetkých strán ohňostroje, petardy a delobuchy. Tento spôsob osláv však nepoteší každého.
„Rámus delobuchov a žiara z ohňostrojov nespôsobujú stres len psom a mačkám, ale aj voľne žijúcim zvieratám,“ povedala zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
Vystresované zvieratá sa podľa Argalášovej v šoku zo svetla a z veľkého rámusu sa snažia uniknúť do bezpečia. Často dochádza ku kolíziám s vozidlami, v prípade vtákov k nárazom do budov, elektrického vedenia.
Keď ste aj napriek tomu priaznivci ohňostrojov, radi sa na nich pozeráte alebo ich dokonca vytvárate, bude lepšie, keď s nimi zostanete v meste.
„Pokiaľ si totiž hlučné novoročné delobuchy vezmú ľudia do prírody, spôsobujú tým mnohým voľne žijúcim zvieratám stres,“ hovorí zoologička.
Hromadné úhyny vtákov
Pre operence môžu byť takéto nástroje nebezpečné z viacerých hľadísk. Zvukové efekty pyrotechniky pripomínajú vtákom a aj iným živočíchom streľbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín