Väčšina členov skupiny Paričovčan z Trebišova prežíva už jeseň života.
TREBIŠOV. Pred piatimi rokmi sa desaťčlenná skupina mužov s pekne zafarbenými hlasmi rozhodla, že nebude nečinne „obtierať lavice v krčmách, alebo okopávať záhradky“, ale pustia sa do zmysluplnej práce.
Začali šíriť folklór a tradície s odkazom, aby sa mnohé piesne zachovali. Chceli predovšetkým ukázať mladším generáciám, ako to bývalo za ich mladých rokov.
„Väčina našich členov prežíva už jeseň svojho života, preto nechceme premárniť ani deň bez toho, aby sme objavovali už zabudnuté piesne našich starých materí a otcov,“ povedal zakladateľ a vedúci speváckej skupiny Pavol Čerep.
Ku skupine spevákov pribudlo aj päť hudobníkov a tak je spievané slovo okorenené aj rezkou muzikou.
Zemplínske, šarišské i abovské piesne
V Trebišove je viac folklórnych skupín, preto dlhšie hľadali svoje pomenovanie tak, aby ich reprezentovalo, ale vystihlo aj ich pôvod, teda samotné mesto Trebišov.
„Inšpirovali sme sa zrúcaninou nížinného vodného hradu Parič, ktorý tu v plnej paráde stál pred stovkami rokov a torzo jeho múru sa ešte i dnes vypína v našom krásnom andrássyovskom parku. Ba dokonca máme aj mestskú štvrť, ktorej hovoríme Paričov. Nuž, preto sme Paričovčan,“ vysvetlil vedúci skupiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín