Obec Veľká Tŕňa s vyše 400 obyvateľmi patrí medzi sedem tokajských obcí na Slovensku. Advent a príprava vôbec na sviatky vianočné sa tak trochu vždy v pozadí niesli aj v znamení vína.
VEĽKÁ TŔŇA. Vinice a pivnicu, ktorá už dnes nesie pečať národnej kultúrnej pamiatky, nemal ani pred desiatkami rokov každý. Spravidla sa po stáročia dedila z pokolenia na pokolenie najmä v rodinách bohatších sedliakov.
Avšak málokedy sa víno popíjalo počas týždňa. Gazdovia si z neho labužnícky užívali najmä počas sviatkov a v nedeľu, prevažne s kamarátmi, alebo s príbuzenstvom. Samozrejme, mužským.
Starší si dobre pamätajú, že za vínkom pred Vianocami sem prichádzali i kupci z okolia, čiže niektoré rodiny si takto pomáhali finančne sa pozbierať.
Tradície uchováva v pamäti
„Vianoce boli kedysi veľmi krásne sviatky v našej dedine,“ zaspomínala si pani Mária Vargová, ktorá i dnes sa snaží tieto tradície v rodine udržiavať.
Je aj členkou miestnej folklórnej speváckej skupiny a tá je skutočnou nositeľkou starých vidieckych tradícií, predovšetkým zvykov, piesní i kolied.
„Na gazdovstve sme chovali kravy, kone, ovce, kozy i hydinu. Otec sa na štedrý večer bohato postaral aj o statok. Celý večer bol dom, vrátane maštalí, rozsvietený, my sme stolovali pri stromčeku a dobytok dostal tiež 'dobroty' navyše,“ v krátkosti si predstavuje, ako to bolo kedysi.
„A viete, aké ozdoby boli na stromčeku? Predtým sme nasušili kocky chleba, obalili sme ich do staniolu, aby sme napodobili salónky, ktoré boli síce v obchode, ale veľmi drahé. Tak isto sme vybrali pekné veľké orechy a tiež sme ich zabalili do staniolu a obvešali nimi stromček. Mama navarila samé chutné vianočné jedlá, ale napiekla aj zo sedem druhov koláčov, zákuskov. Keď sme povečerali, čakali sme ako na povel, kedy za oknom zaznie to jasné ako z neba: 'Dace še nam povešeľic?' No a vtedy pre nás deti začínali tie krásne veselé vianočné sviatky. Veselila sa celá dedina, jedni susedia chodili k druhým koledovať a vinšovať... Bol to skutočne nádherný večer a potom aj ďalšie vianočné dni,“ završuje svoje spomienky pani Vargová.
Mikuláš, anjel i čert prišli na koči
Dnes nie je síce prestretý stôl v mnohých rodinách chudobnejší, ba aj zvyky sa pomerne dobre udržiavajú, ale už to nie je ako bývalo. Modernejšia doba predsa len ovplyvňuje život okolo nás.
Vo Veľkej Tŕni teraz aktivity v obci organizuje mladá generácia. Začínajúci advent tohto roku sa niesol v znamení duchovna, detskej radosti, pôstu aj očakávania príchodu nenarodeného najmä v staršej generácii.
Vstupom dosviatočného obdobia boli slávnosti príchodu Mikuláša v centre dediny, kde sa v podstate najmenej pol storočia oslavujú a dejú spoločenské udalosti.
Kedysi tu dievky v lete tancovali karičku, či mládenci organizovali skvelé tancovačky rovno na ulici, lebo iné miesto na stretávanie ani nebolo.
Rozložené a vysvietené stánky s ponukou kreatívne vytvorených ručných prác hodiacich sa do zimy, či úprimne sa usmievajúce textilné bábiky, sladkosti, toto všetko iskrilo najmä v detských očiach, ktoré mali dokonalý zážitok z očakávania najkrajších sviatkov v roku.
Naprázdno však nepochodili ani dospelí, ktorých sa na nádvorí kultúrneho domu, v centre dediny zišli v skutočne nebývalom hojnom počte.
Obec Veľká Tŕňa, osobne starosta Vojtech Bodnár a mladí poslanci, organizátori ponúkli návštevníkom šálku horúceho čaju, či varené vínko i chutnú kapustnicu. Veľký úspech mali tvorivé dielne pre deti, ktoré si modelovali drobnosti, alebo maľovali perníčky a tak si užívali mikulášsky sviatok.
Príjazd „ozajstného“ Mikuláša s čertom a anjelom na koči koňmo, všetkých rozrušil. Anjel sa usmieval na každého, ale čerta sa báli nielen deti, ale i dospeláci...
Mikuláš bol tentoraz skutočne štedrý, lebo všetkým deťom rozdal balíčky s dobrotami.
Príchod času adventu do Veľkej Tŕne bol teda vo veľkom štýle a údajne bude pokračovať aj naďalej. Aktivistky Naďa Kapráľová, Jana Varanayová a ďalší sa totiž rozhodli, že staré zvyky nenechajú zapadnúť prachom, ale budú v nich pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín