Realitou väčšiny slovenských sídlisk sú zatepľovacie práce na bytových domoch. Paradoxne, kým sa ich obyvatelia snažia týmto krokom dosiahnuť komfortnejšie bývanie, o to svoje prichádzajú zákonom chránené dážďovníky a netopiere. Ochranári sa pustili do ich záchrany. Po budovách a panelákoch inštalujú búdky, ktorými im pomáhajú v možnostiach hniezdenia.
MICHALOVCE. Dážďovníky sa po strate možnosti hniezdenia v pôvodnom prirodzenom prostredí presťahovalido miest. Budovy, najmä panelové domy, sú v súčasnosti ich najvýznamnejší hniezdny biotop.
V roku 2011 tri mimovládne ochranárske organizácie – Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/ BirdLife Slovensko a Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) pripravili spoločný projekt LIFE+, ktorý nesie názov „Ochrana dážďovníka obyčajného a netopierov v budovách na Slovensku“.
V rámci spomínaného projektu inštalujú búdky.
Ochranári nie sú proti zatepľovaniu
Podľa slov Zuzany Argalášovej, zoologičky zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, v panelových domoch hniezdi takmer 95 percent slovenskej populácie dážďovníkov.
Nachádzajú sa najmä vo vetracích otvoroch a v štrbinách medzi panelmi. Netopiere sa zvyknú ukrývať v špárach medzi panelmi alebo v dutých priestoroch pod strechou.
„Pri súčasnom trende zatepľovania hrozí ďalší pokles ich početnosti. Spolu s dážďovníkmi sú ohrozené aj užitočné netopiere. V dôsledku zatepľovania sa však ich hniezdne možnosti znižujú, keďže sa po zateplení panelových budov nedokážu dostať k svojim hniezdiskám, ktoré sú už pod izoláciou,“ vysvetlila Argalášová.
Zatepľovanie a rekonštrukcie spôsobili, že ich prirodzené úkryty a hniezdiská rýchlo miznú.
„Nie sme proti zatepľovaniu. Pri dobrej spolupráci sa dokážu ochrániť dážďovníky a netopiere, aj ich hniezdiská a úkryty v budovách tak, aby ich mohli naďalej využívať aj po zateplení. Aj preto sa snažíme v spolupráci s ďalšími organizáciami na vhodných miestach inštalovať pre dážďovníky a netopiere náhradné búdky. Štítové steny panelákov sú ideálnym miestom, kde sa dajú takéto možnosti zrealizovať,“ hovorí Argalášová.
Užitoční vtáčí obyvatelia Michaloviec
Užitočnosť dážďovníkov a netopierov spočíva v pomoci v boji proti komárom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín