Nová publikácia, ktorá nesie názov Hrady a kaštiele Zemplína na historických fotografiách a pohľadniciach, konečne uzrela svetlo sveta. Autori ponúkajú zaujímavú a jedinečnú knihu plnú zaujímavosti z minulého storočia, príbehov, fotografií i cenných pohľadníc.
MICHALOVCE. Atraktívnu tému o hradoch a kaštieľoch na Zemplíne sa rozhodli spracovať zanietený historik Martin Molnár a dlhoročný zberateľ pohľadníc Ján Dobrovolský.
Za pomoci viacerých historikov, zberateľov a rôznych inštitúcií sa im podarilo zmapovať 19 lokalít.
Bohatý šľachtický región
Často si to ani neuvedomujeme, ale zemplínsky región je skutočne bohatý na šľachtické sídla.
Ako uviedol jeden zo zostavovateľov knihy Martin Molnár, historické fotografie a pohľadnice zemplínskych hradov a kaštieľov, ktoré sú použité v knihe, zbierali vyše 16 rokov. A objektov bolo dosť.
„V minulosti tu žilo, najmä na vidieku, množstvo šľachtických rodín, hlavne z radov zemianstva (nižšej šľachty), ktoré bývali v kúriách. Po mnohých krásnych zemplínskych kaštieľoch už dnes nestojí ani kameň a niektoré sú v stave rekonštrukcie,“ povedal Molnár.
Máloktoré šľachtické obydlia si zachovali svoju čarovnú atmosféru a krásu spred roka 1945.
„Zemplínske kaštiele sme chceli ukázať práve v čase ich najväčšej slávy. Pri kaštieľoch sa nachádzali aj krásne parky, ktoré sú dnes, žiaľ, často buď zničené alebo zdecimované. Až v poslednom období sa mnohí vlastníci týchto objektov snažia navrátiť ich zašlú slávu a lesk. Zemplínske hrady tvoria osobitnú kapitolu. V čase, keď sa v 19. storočí rozšírila fotografia, stáli z nich už len ruiny. Ale aj tie ruiny na historických fotografiách a pohľadniciach majú svoje čaro,“ doplnil Molnár.
Hrady a zámky na 170 dobových záberoch
Kniha vychádza v čiernobielej podobe, v ktorej sa okrem množstva fotografií nachádzajú aj výrezy z pohľadníc.
Samotní zostavovatelia chceli prezentovať hlavne podobu a výzor jednotlivých stavieb, ktoré obohatili o príbehy, históriu a spresňujúce faktografické údaje.
Tie pochádzajú z odborných štúdií a archívnych výskumov.
Neobišli napríklad kaštiele v Snine, Strážskom, Pozdišovciach, Remetských Hámroch, Humennom či v obciach Hraň, Parchovany alebo Senné.
Čo sa týka hradných zámkov, v knihe sú spomenuté hrady z obcí Brekov, Jasenov a Vinné.
„V publikácii sa nachádza 170 dobových záberov. Sú tam aj fotografie a pohľadnice, ktoré prvýkrát uzreli svetlo sveta. Vzácne sú fotografie z interiéru kaštieľa a z bežného života. Napríklad je tam záber z parchovanskej kuchyne, ako kuchárky pripravujú jedlo pre grófa, ale aj fotografie z poľovačiek, ktoré ku šľachte neodmysliteľné patria,“ prezradil Molnár.
Celá kniha je venovaná mecénke grófke Ferdinandine Eltz, rodenej Széchényi, ktorá žije v rakúskom Salzburgu.“
Každá kniha musí mať svojho krstného otca alebo otcov, spomínané historické dielo uviedli slávnostne do života Viliam Zahorčák, Emil Ďurovčík, Ján Gašpar a Vladimír Lesník.
Všetci spomínaní smerovali k autorom veľkú pochvalu a knihe popriali množstvo nadšených čitateľov.
O kultúrny program sa postaral Michalovský spolok šermiarsky. Predviedol scénku o vojakovi, ktorý si žiadal svoj žold. Odznela aj dobová hudba v spojeni so spevom pod taktovkou Ľubomíra Buraša.
Záver programu patril Zemplínskemu múzeu, ktoré dostalo do daru vzácny obraz. Portrét majiteľa michalovského kaštieľa grófa Antona Sztárayho, ktorý namaľoval pražský reštaurátor, pôvodom z Michaloviec, Lukáš Hrinda.
Dar odovzdali riaditeľovi múzea Marošovi Demkovi donorka Hedviga Petráková a otec autora Ladislav Hrinda.
Cenný dar pre Zemplínske múzeum. Portrét grófa Antona Sztárayho od Lukáša Hrindu.
Šermiarska scénka. Vojak si žiadal o svoj žold.
Odznela dobová hudba. Pod taktovkou Ľubomíra Buraša. Foto k článku: Zuzana Ročeňová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín