Práve tu kedysi vybudovali vojenskú obrannú líniu. Prácu mali sedliaci z okolia, a predsa vyšla nazmar.
TREBIŠOV. Archívy dokumentujú pohnuté roky Slovenska, národov a národností, ktoré žili v inej dobe, mali iný vzťah k dianiu okolo seba.
Jedno z týchto hektických období je aj obrana Československej republiky pred fašizmom a v tej súvislosti výstavba vojenských bunkrov, ktorých pozostatky sú aj na území Košického kraja.
Často okolo nich prejdeme bez povšimnutia a ani sa len nezamyslíme, prečo tu vôbec sú, kto ich budoval a akému účelu mali slúžiť.
„Ony vlastne nikdy neslúžili, neboli dobudované a Mníchovský diktát zničil všetky vtedajšie nádeje na obranu Československa,“ pokúša sa v krátkosti vysvetliť účel železobetónových stavieb, ľudovo zvaných „ropík“ (odvodená skratka od Riaditeľstva opevňovacích prác), Jan Voral, jeden z nadšencov vojenskej histórie, bývalý vojak z povolania, pôvodom z Vysočiny od Havlíčkovho Brodu v Čechách.
Dlhodobo žije už v Trebišove.
„Mali slúžiť na obranu hraníc Československa a začali ich budovať pozdĺž hraníc s Nemeckom, Rakúskom a Maďarskom už v roku 1936,“ pokračuje.
„Na území KSK je zachovaných 49 objektov a tu u nás, od Slanskej Huty na východ, je zachovaných 48 objektov. Stavebný úsek v Slanskej Hute bol zadaný na výstavbu na jar roku 1938. Väčšina objektov je dnes voľne prístupná a prázdna. Tu u nás vlastne nikdy neboli kompletne vybavené. Kedysi boli aj uzamykateľné. V Českej republike, na hranici s Nemeckom a Rakúskom, do roku 1990 boli udržiavané armádou. Všetky objekty SLO /stáleho ľahkého opevnenia/ totiž stále patria našej armáde.“
Ostali vrecia zatvrdnutého cementu
Je zaujímavé, že v tom čase, keď tieto železobetónové opachy na obrannej línii pozdĺž hraníc budovali, dostali pritom prácu miestni sedliaci, ktorí na vozoch privážali stavebný materiál, vrecia cementu, armovacie železo a ďalšie stavebné prvky, ako napríklad oceľoliatinové strieľne, periskopové rúry a ďalší potrebný materiál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín