Hurbanovo nábrežie v Michalovciach sa zmenilo na ornitologický chodník, ktorý je vôbec prvý na území mesta. Oddychová zóna je skrášlená lavičkami, preliezačkami, vtáčími hodinami i kŕmidlami a búdkami, pre našich vtáčích obyvateľov.
MICHALOVCE. Na Hurbanovom nábreží sa môžu obyvatelia dozvedieť, aké vtáčie druhy žijú v našom meste, čím sú výnimočné, ale i to, ako im pomôcť.
Ako informovala Zuzana Argalášová z Občianskeho združenia (OZ) Telekia, projekt nesie názov Sýkorka a s jeho realizáciou sa odštartovalo v mesiaci september.
Cieľom projektu bolo podľa jej slov upraviť miestnu lokalitu pri Laborc, nazývanú Hurbanovo nábrežie a vytvoriť mestský ornitologický chodník pre obyvateľov a deti v meste.
„Je dôležité naučiť obyvateľov a deti vzťahu k prírode a spoznávaniu najbežnejších vtáčích druhov v meste, dosiahnuť tým lepší vzťah k prírode a svojmu okoliu,“ hovorí Argalášová.
Nové lavičky, informačné panely i vtáčie hodiny
Hurbanovo nábrežie je lokalita, kde mnoho obyvateľov mesta chodieva na prechádzky, stretávajú sa tam psičkári a mnoho ľudí využíva chodník popri rieke na športovanie.
„Vďaka projektu sa podarilo na nábreží osadiť lavičky, vyčistiť chodníky, ošetriť niektoré dreviny orezom, opravili sa hojdačky a pieskovisko. V blízkosti nábrežia sa tiež vysadili aj stromy,“ povedala Argalášová.
Na vybraných miestach boli inštalované panely popisujúce zaujímavosti z vtáčieho sveta i vtáčie hodiny.
„Ľudia, ktorí prídu na prechádzku, si môžu prečítať informácie o dravcoch, sovách a vtáčích druhoch, ktoré sa vyskytujú v našom meste. Predstavujeme im napríklad aj dážďovníka obyčajného, ktorý je často označovaný za najtajomnejšieho obyvateľa Michaloviec,“ vysvetlila Argalášová s tým, že prostredníctvom informačných panelov sa im darí predstaviť aspoň niekoľko vtáčích druhov a upriamiť pozornosť na najzaujímavejší, ktorého počty ubúdajú aj z dôvodu zatepľovania panelákov.
Náučný chodník pre všetkých
Projekt má poslúžiť všetkým, ktorí prídu na prechádzky počas roka k rieke Laborec. Zároveň školy majú možnosť využiť chodník aj ako edukačnú pomôcku.
„Veríme, že obnova tejto lokality prispeje k uvedomeniu si, že aj takto to môže fungovať, že aktivita na miestnej úrovni môže mať jasné a veľmi konkrétne výsledky,“ uzavrela Argalášová.
Projekt prebiehal v spolupráci s SOS BirdLife/Slovensko, pobočka Michalovce, Mestom Michalovce a Štátnou ochranou prírody, Správou CHKO Vihorlat.
Pri výsadbe stromov a skrášľovaní areálu pomohli aj žiaci z VI. Základnej školy.
Náučný chodník Sýkorka. Je plný informačných panelov o vtáčích druhoch. Foto: archív Z. A.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín