Už 90 rokov je studnicou vzdelávania a poznania pre tisícky čitateľov z okresov Michalovce a Sobrance. Okrem požičiavania kníh pripravuje pre členov a návštevníkov rôzne podujatia, ktoré vytvárajú pozitívny vzťah ku knihám a vzdelávaniu.
MICHALOVCE. Michalovská knižnica si pripomína neuveriteľných 90 rokov od svojho vzniku. Za tento čas prešla mnohými zmenami, ktoré ju obohatili nielen o knižné poklady, ale aj o jej históriu.
Jej zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj a v rámci rôznych projektov ju každoročne podporuje aj Mesto Michalovce.
Bohatá história
Riaditeľka knižnice Alena Vasiľová vysvetlila, že prvá verejná knižnica vznikla v Michalovciach 1. februára v roku 1925.
Zo začiatku sídlila v jednej z miestností bývalej radnice a prvým dobrovoľným knihovníkom sa stal učiteľ Ján Šoller.
„V roku 1935 mala knižnica len 65 stálych čitateľov, v roku 1951 sa premenovala a niesla názov Okresná ľudová knižnica. O 17 rokov neskôr v jej priestoroch vznikla aj kníhviazačská dielňa,“ povedala Vasiľová.
V roku 1995 sa presťahovala knižnica do dnešných priestorov na Štefánikovej ulici a o rok neskôr ju premenovali a pýši sa menom zemplínskeho básnika.
„Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického nesie názov po významnom rodákovi, ktorý bol saleziánskym kňazom, básnikom katolíckej moderny a spoluzakladateľom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme,“ prezradila Vasiľová
V knižnici postupne začali zavádzať informačné technológie, zautomatizovali knižničnú agendu a od roku 1999 môžu jej návštevníci využívať aj internetové služby.
„Je to jediná knižnica na území mesta, ktorá poskytuje služby obyvateľom mesta a dvom okresom, Michalovskému a Sobranskému,“ ozrejmila Vasiľová.
Čitateľom ponúkajú nielen knihy
V knižnici je oddelenie pre deti a mládež, oddelenie bibliografie, oddelenie pre dospelých čitateľov, študovňa, hudobné oddelenie s pripojením na internet a metodické oddelenie.
Knižnica sa snaží prilákať a udržať čitateľov aj mnohými sprievodnými podujatiami a projektmi.
„Knižnica má 21 zamestnancov a je poradným a školiacim strediskom. V prvom rade je zameraná na zapožičiavanie kníh, časopisov, ale pripravujeme aj množstvo iných akcií určených pre dospelých, ale aj deti. Tešíme sa z 5 349 čitateľov a ponúkame im viac ako 94-tisíc zväzkov kníh,“ hovorí Vasiľová.
Plány do budúcnosti
„Čítanie a písanie bolo kedysi výsadou zopár vyvolených. Dnes sme v 21. storočí a my si už nevieme predstaviť život bez kníh. Každá knižnica má svoju neopakovateľnú atmosféru a prostredníctvom širokého spektra kníh ponúka čitateľom svet histórie, napätia či fantázie,“ uzavrela Vasiľová.
Plány do budúcnosti sú podľa riaditeľky jasné, budú sa snažiť robiť a vymýšľať vždy niečo zaujímavé, aby si udržali čitateľov, rozširovali svoj knižný fond a stali sa modernou knižnicou.
Slávnostná akadémia, ktorá zhrnula 90 rokov pôsobenia sa uskutočnila v základnej umeleckej škole a predstavila aj film o knižnici.
Ten vznikol v spolupráci s miestnou televíziou a odkryl históriu i súčasnosť Zemplínskej knižnice Gorazda Zvonického.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín