Zrodila sa ďalšia skvelá historická publikácia „Hrady a kaštiele Zemplína na historických fotografiách a pohľadniciach“. Novú publikáciu, ktorá je venovaná mecénke grófke Ferdinandine Eltz, rodenej Széchényi, predstavil v rozhovore historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach, kronikár mesta a jeden zo zostavovateľov knihy MARTIN MOLNÁR.
Vydali ste ďalšiu historickú knihu. Prečo ste sa tentoraz zamerali na hrady a kaštiele?
„Po veľmi úspešnom knižnom titule Historické príbehy od schengenskej hranice I a II som sa ako ich zostavovateľ rozhodol spracovať atraktívnu tému Hrady a kaštiele Zemplína na historických fotografiách a pohľadniciach. Dobové zábery a obrázky týchto sídel na území dnešného Zemplína (ide o slovenské časti historickej Zemplínskej a Užskej župy) sme spolu so zberateľom Jánom Dobrovolským zbierali vyše 16 rokov. A objektov bolo dosť – veď v minulosti tu žilo, najmä na vidieku, množstvo šľachtických rodín, hlavne z radov zemianstva (nižšej šľachty), ktoré bývali v kúriách. Kvôli priestorovým obmedzeniam do publikácie sme tieto menej honosné šľachtické obydlia zaradili iba výnimočne. Po mnohých krásnych zemplínskych kaštieľoch už dnes nestojí ani kameň a niektoré sú v stave rekonštrukcie. Máloktoré z nich si zachovali svoju čarovnú atmosféru a krásu spred roka 1945. Zemplínske kaštiele sme chceli ukázať práve v čase ich najväčšej slávy. Pri kaštieľoch sa nachádzali aj krásne parky, ktoré sú dnes, žiaľ, často buď zničené, alebo zdecimované. Až v poslednom období sa mnohí vlastníci týchto objektov snažia navrátiť ich zašlú slávu a lesk. Zemplínske hrady tvoria osobitnú kapitolu. V čase, keď sa v 19. storočí rozšírila fotografia, stáli z nich už len ruiny. Ale aj tie ruiny na historických fotografiách a pohľadniciach majú svoje čaro.“
Aké zaujímavosti v nej môžu nájsť čitatelia?
„Podobne ako pri publikácii Rod Sztáray a Michalovce zvolili sme osvedčený spôsob. Využili sme prísne vedecké rukopisy a z nich sme pripravili popularizačné texty o celkovo devätnástich objektoch, o ktorých sú už známe faktografické údaje preskúmané historikmi či ďalšími odborníkmi. Museli sme sa vyrovnať z množstvom zaužívaných faktografických nepresností. Takže naša publikácia odráža aktuálny stav výskumu viacerých zaujímavých hradov a kaštieľov v Zemplíne. Čitatelia tak môžu v publikácii nájsť najnovšie a ešte nepublikované informácie. Samozrejme, stále sa môžu nájsť ďalšie listinné doklady a nové poznatky môžu priniesť aj architektonicko-historické pamiatkové výskumy. Veľmi zaujímavým objektom bol kaštieľ v Parchovanoch, ktorý v minulosti označovali za najkrajší romantizujúci kaštieľ v celom Uhorsku. Práve do tohto kaštieľa Andrássyovci znášali cennosti z celého sveta. Výstavba kaštieľov sa väčšinou spájala s ich mužskými vlastníkmi. Letné sídlo grófskeho rodu Almássy v obci Hraň dala vybudovať grófka Zenaide Almássyová, rodená Zichyová ako anglikanizujúcu vilu. Kaštieľ v Starom prežil veľkú tragédiu, keď v roku 1896 bol jeho majiteľ gróf Štefan Sztáray zastrelený jednou ranou cez rozsvietené okno kaštieľa. V povedomí ľudí je, že šľachtické kaštiele zanikali až po roku 1945. Tento rozšírený názor vyvracia osud veľkého kaštieľa v Malčiciach, ktorý bol zničený už počas vojnovej Slovenskej republiky. A tak by sme mohli pokračovať. Mnoho zaujímavostí skrývajú aj ďalšie objekty, ale uviedli sme aspoň niektoré.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín