TREBIŠOV. Štátna ochrana prírody SR a Chránená prírodná krajinná oblasť (CHKO) Latorica pripravujú pri príležitosti 25. výročia vyhlásenia CHKO Latorica výstavu, ktorá bude inštalovaná v Zemplínskej knižnici Trebišov od 23. novembra do 5. decembra.
Ide o druhú najväčšia CHKO nížinného typu na Slovensku.
CHKO Latorica bola zriadená vyhláškou Slovenskej komisie pre životné prostredie v roku 1990 a je jednou z organizačných jednotiek Štátnej ochrany prírody SR.
Sídlo správy CHKO Latorica je v Trebišove, pričom chránené územie zasahuje aj do okresu Michalovce.
Rozloha CHKO sa v priebehu rokov zmenila. V čase vyhlásenia sa CHKO rozkladala na výmere 15 620 ha oproti súčasným 23 198 ha.
Na východe sa územie oblasti dotýka štátnej hranice s Ukrajinou, na juhu sa výrazne približuje hranici s Maďarskom. Na západe potom zasahuje v okolí obce Malá Tŕňa až do Tokajskej vinohradníckej oblasti v Zemplínskych vrchoch.
Jedinečné na Slovensku
Predmetom ochrany sú tu predovšetkým lužné lesy v okolí brehov riek Ondava, Laborec, Bodrog a rieky Latorica. Krajinná oblasť pozostáva zo sústavy ramien, obklopených lesmi a mokraďami.
Najvýraznejším prvkom je zriedkavá biocenóza vody a močiarov, ktorá je jedinečná na Slovensku.
Nachádzajú sa tu cenné biotopy fauny a flóry, ktoré sú podľa svojho významu v rámci oblasti chránené v štyroch Národný prírodných rezerváciách a siedmich prírodných rezerváciách.
Vzácna korytnačka
Najstaršou je prírodná rezervácia Zatínsky luh, ktorá bola vyhlásená už v roku 1930.
Možno najznámejšou je Tajba, kde sa okrem iného vyskytuje vzácna Korytnačka močiarna. Štylizovaná kresba korytnačieho panciera sa stala súčasťou loga Chránenej krajinnej oblasti Latorica.
S územím CHKO sa čiastočne prekrýva aj chránené vtáčie územie Medzibodrožie a priamo v CHKO sa nachádza sedem Území európskeho významu.
Pod správu CHKO prislúchajú aj ďalšie rezervácie mimo jej územia v okresoch Trebišov a Michalovce.
K najznámejším patrí obľúbená Národná prírodná rezervácia Bačkovská dolina v Slanských vrchoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín