Na ich počesť sa rozozvučal zvon mieru o 11. hodine. Presne v tom čase bolo podpísané prímerie v roku 1918 v Compiégne vo Francúzsku.
MICHALOVCE. Spomienkový pietny akt sa uskutočnil symbolicky v deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny a v Deň vojnových veteránov.
Zorganizoval ho Zväz vojakov Slovenskej republiky – klub Michalovce v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, členov klubu i občanov Michaloviec.
Na michalovskom mestskom cintoríne vzdali hold padlým vojakom občania mesta, deti zo základných škôl, materských škôl, z klubu dôchodcov Jednota Michalovce i predstavitelia samosprávy.
Ich pamiatku si uctili zapálením sviečky a položením kytíc papierových červených makov k hrobom obetí 1. svetovej vojny.
Vojna vstúpila do histórie ľudstva
Hrôzy a útrapy tejto vojny zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že hneď na to ako vojna skončila, bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov, známy aj ako Deň červených makov.
„Vojna, ktorá trvala 1586 dní bola pre Slovensko najmasívnejšia a najdramatickejšia vojna, lebo v nej padlo niekoľkonásobne viac obetí, ako v druhej svetovej vojne. Počas prvej svetovej vojny boli veľmi intenzívne kruté boje,“ povedal člen Rady zväzu vojakov Květoslav Šindler.
Padlo v nej okolo 10 miliónov vojakov a 8 miliónov civilných obetí. Vojna vstúpila do histórie ľudstva ako najkrvavejší ozbrojený konflikt.
„Prvá svetová vojna sa zapísala ako vojna, kde sa ukázali nové taktické vedenia vojen, kde boli prvýkrát použité chemické plyny pri belgickom meste Ypres. Bola to vojna, kde sa prvýkrát nasadili tanky a ktorú ľudstvo do tých čias nepoznalo. Tá bola vedená po súši, na vode i pod vodou,“ ozrejmil podpredseda zväzu vojakov SR Jozef Bloščičak.
„Mocnosti ráno 11. novembra 1918 o piatej hodine a desiatej minúte podpísali prímerie, ktoré malo začať platiť od 11. hodiny. Žiaľ, aj keď prímerie bolo podpísané do jedenásteho, padlo ešte jedenásťtisíc vojakov,“ doplnil.
Symbolom tohto dňa sa stal kvet vlčieho maku ako obraz krviprelievania na bojiskách.
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín