V Michalovciach otvorili novú kompostáreň, ktorá bude spracovávať biologicky rozložiteľný odpad (BRO) v objeme približne až 1860 ton ročne. V jednotlivých domácnostiach sú už rozmiestnené nádoby na zber bioodpadu.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
MICHALOVCE. Samospráva získala na realizáciu projektu prostriedky z EÚ. Ako uviedol primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák (Smer-SD), získané finančné prostriedky boli vo výške 2 042 637,77 eur.
Mesto sa podieľalo na spolufinancovaní projektu čiastkou 102 131,89 eur.
Práce odštartovali v decembri 2014 po podpise zmlúv s dodávateľmi zariadení a technológií a v máji 2015 sa začali stavebné práce.
„Odpadové hospodárstvo v Michalovciach sa otvorením centra biologicky rozložiteľného odpadu svojím spôsobom dotvorilo. Veríme, že projekt prinesie to, čo sa už v súčasnej dobe vyžaduje. Aby sme dokázali aj takýto odpad využiť v prospech Michalovčanov a nenechali ho doslova zhniť nevyužitý,“ povedal primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák (Smer-SD).
Mesto má taktiež uzatvorenú starú skládku, vytvorenú novú kazetu na skládke v Žabanoch a dotrieďovaciu linku pre separovaný odpad v susedstve novovybudovanej kompostárne.
Kompost už za 48 hodín
Projekt zahŕňal okrem dostavby haly na manipuláciu s BRO a vybudovania spevnených plôch a inžinierskych sietí na zbernom dvore na Lastomírskej ulici aj zakúpenie nových zariadení a technológií, ktoré sa budú využívať pri triedení a zhodnocovaní bioodpadu.
Vytriedený bioodpad sa bude spracovávať v zakúpenej fermentačnej linke.
Novovybudované centrum budú prevádzkovať Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce (TaZS).
„Najdôležitejším zariadením je samotný fermentor, kde prebieha proces zretia biologickej hmoty na kompost. Tento proces je zaujímavý tým, že premena odpadu prirodzenou cestou trvá roky, pričom tu by to malo byť okolo 48 hodín,“ vysvetlil Július Oleár, riaditeľ Technických a záhradníckych služieb (TaZS) mesta Michalovce.
Ako ďalej uviedol Oleár, pri manipulácii s odpadom sa použije nadúrovňová mostová váha, nakladač s vidlami s pridržiavačom, dva veľké traktory a jeden malý traktor, vrátane prídavných zariadení, ako sú vrták na pne, dve kosačky so zberom, kosačkové rameno s dĺžkou 5 m a 7 m a pásový dopravník.
Nebude to kompost tej najvyššej kvality
V rámci projektu TaZS zrealizujú zber vytriedeného bioodpadu, ktorý budú zbierať z domácností a od podnikateľských subjektov.
Veľkú časť tohto odpadu bude tvoriť zelený odpad z verejných priestranstiev, ako napríklad tráva, lístie, konáre, kríky a ďalšie rastlinné zvyšky v odhadovanom objeme 1860 ton ročne.
Kontajnery s kapacitou 20 m3 budú slúžiť len na zber bioodpadu. V zónach individuálnej bytovej výstavby budú rozmiestnené zberné nádoby v objeme 120 l, ktoré budú taktiež určené špeciálne na bioodpad a v pravidelných intervaloch sa budú vyvážať.
Časť týchto nádob sa už nachádza v jednotlivých domácnostiach.
Vytriedený a zozbieraný odpad sa spracuje metódou aeróbnej fermentácie v kontajneri – kompostovaním. Po spracovaní bude kompost v surovom stave uskladňovaný v areáli kompostárne, aby dozrel.
„Kompost nebude tej najvyššej kvality, ako ho vidíme napríklad v záhradkárskych potrebách. Využívať ho budeme na rekultiváciu zelených plôch na území celého mesta,“ povedal Oleár.
Tento produkt budú môcť využívať zadarmo aj občania, ktorí sa budú aktívne podieľať na triedení bioodpadu.
Kompostovaním mesto ušetrí
Vďaka kompostovaniu ušetrí Mesto nemalé finančné prostriedky, ktoré boli doteraz používané na napríklad aj na nákup takýchto komodít od dodávateľov.
„Náklady naviac vznikali aj tým, že sme museli takýto odpad voziť do najbližšej kompostárne v Strážskom, trávnatú hmotu využívali poľnohospodári z okolia mesta. Jednoznačne sa tým ušetrí,“ uzavrel Oleár.
V počiatočnej fáze realizácie vyššie spomínaného projektu budú umiestňované veľkoobjemové zberné nádoby na bioodpad na týchto uliciach: J. Kollára, Letná, J. Barča-Ivana, Kapušianska, Lastomírska, Partizánska, Úzka, Konečná, Gagarinova, Topolianska, Močarianska, P. Jilemnického, A. Kmeťa, Kamenárska a Samova.
Nové technické vybavenie. Bude nápomocné pri zvážaní biologického odpadu.
Fermentačná linka. Najdôležitejším zariadením je fermentátor, kde prebieha proces zretia. Foto k článku: Zuzana Ročeňová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín