Gróf Július Andrássy patril v dejinách Rakúsko-Uhorska medzi významné osobnosti politického i spoločenského života. Jeho meno je nerozlučne spojené s mestom Trebišov. Najmilším miestom grófa bol trebišovský kaštieľ a park v jeho okolí. Tunajšie andrassyovské mauzóleum patrí ku skvostom historickej architektúry 19. storočia a to nielen na území Slovenska. O živote tohto populárneho politika nám porozprával znalec rodu a rodinný známy JÁN CHOVANEC (61), archeológ a historik. Prinášame 2. ČASŤ rozhovoru s ním.
Gróf Július Andrássy zomrel ďaleko pri mori. Čo sa vlastne stalo?
„Július Andrássy bol dlhší čas vážne chorý. Liečil sa v chorvátskom Volosku pri Jadranskom mori. Nepomáhali však ani prechádzky po morskom brehu, ani plavba na lodi, ba ani lekárska liečba. Vysilený a zoslabnutý Andrássy zomrel v kruhu rodiny vo vile na pobreží 18. februára 1890. Rada hlavného mesta sa uzniesla, že na pamiatku zomrelého postaví v Budapešti mauzóleum. Rodina to však zamietla. Andrássy chcel byť pochovaný na svojom panstve v Trebišove. Napokon, rodina už desaťročia predtým zamýšľala pristavať pohrebnú kaplnku k trebišovskému rímskokatolíckemu kostolu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín