MICHALOVCE. Trojdňové októbrové tvorivé stretnutie na Morskom oku v Podvihorlatských vrchoch prinieslo pre neprofesionálnych fotografov nové skúsenosti či poznatky zo sveta fotografie.
Prišli aj fotografi z Poľska
Na fotostretnutí s medzinárodnou účasťou sa zúčastnilo 16 fotografov. Z nich bola prevažná väčšina členmi fotoklubu ZEMPFO pri Zemplínskom osvetovom stredisku (ZOS) v Michalovciach.
Vekové spektrum účastníkov bolo pestré, od 14 rokov po „mladších“ seniorov. Pozvanie prijali aj dvaja členovia fotoklubu z Poľska a profesionálny fotograf i lektor zároveň Igor Šimko.
„Z Klubu fotografov v Krosne k nám prišli dvaja členovia, dlhoročný pracovník osvety a predseda klubu Waclaw Turek a člen klubu Mariusz Kasza. Svoju tvorbu i tvorbu celého klubu nám priblížili prezentáciou Puzle fotograficzne a skúsenosťami v rámci rozhovorov s našimi fotografmi,“ uviedla Marianna Chvastová, pracovníčka ZOS a členka fotoklubu Zempfo.
Fotografi sa počas plenéra zamerali na tému ekológie a turistiky.
„Svoje objektívy sme zamerali na nedotknuteľnosť Morského oka i Malého morského oka, štátnej prírodnej rezervácie s chránenou flórou a faunou,“ priblížila Chvastová.
Skúsený dlhoročný fotograf člen Združenia košických fotografov K-91 a lektor mnohých fotografických súťaží, plenérov doma i v zahraničí, Igor Šimko, ich naučil rôzne možnosti fotenia prírody od prirodzených krás po špecifické hľadanie nedostatkov v lone nedotknutej prírody.
Odprezentoval im fotografie zo svojej bohatej tvorby, ktoré boli od jeho začiatkov až po súčasnosť.
„Ďalšou činnosťou fotostretnutia bola prezentácia novovzniknutých fotografií, vzájomná konfrontácia i kritickým pohľadom hodnotenie lektora,“ doplnil Milan Šoltés predseda fotoklubu Zempfo.
Plánujú výstavu
Sobotný deň si naplánovali fotenie v prírode. Snažili sa zachytiť jej krásu, ale i to, čo do nej nepatrí. Odpadky, ktoré tu turisti zanechávajú, sú stále dôkazom toho, že ešte vždy je aj bude málo osvety ohľadom ekológie a ochrany prírody.
Okrem toho, príroda tu sama bojuje so svojou rovnováhou. I o tom je ekológia.
„Výstupom z tohto fotoplenéra bude zrealizovaná začiatkom budúceho roka v priestoroch galérie ZOS výstava fotografií, ktoré budeme hodnotiť na stretnutiach a po výbere od jednotlivých účastníkov zostavíme sériu fotografií pod názvom EKO FOTO,“ spresnil Šoltés.
„Naučila som sa a aspoň som pričuchla k novým veciam a možnostiam, s ktorými som sa predtým nestretla. Vidieť skúsenejšieho fotografa v akcii je veľké plus pre mňa, začiatočníčku. S naším lektorom Igorom Šimkom sa pracovalo veľmi dobre,“ dodala Chvastová.
Fotoklub Zempfo vznikol pred rokom. V súčasnosti má 17 členov. Pred nedávnom sa pridala i mladá fotografka Anna Jevčíková, ktorá študovala kreatívnu fotografiu v Krakowe.
Fotostretnutie Ekológia verzus Turizmus vo fotografii – tvorivá dielňa/plenér, organizačne i metodicky pripravilo Zemplínske osvetové stredisko Michalovce s podporou grantu MK SR.
Prebiehali diskusie na rôzne témy. Lektorom plenéru bol Igor Šimko. Foto: archív fotoklub Zempfo
Autor: lita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín