Deň pred otvorením Trebišovského jesenného trhu sa zdalo, že trhovníkov pľuhavé počasie odradí. Dva dni totiž lialo bez prestávky vo dne v noci. Ale presne v stredu minulý týždeň akoby uťal, počasie sa umúdrilo.
TREBIŠOV. Od skorého rána vládol za budovou MsKS v Trebišove nezvyčajný ruch. Od hlavnej ulice M. R. Štefánika až po kúpalisko, smerom k najbližším bytovkám, rozkladali trhovníci svoje stany, predajné stoly, regály, prístrešky, lavice, vykladali tovar, zaparkovávali auta.
Už niekoľko rokov sa trhy v meste konajú mimo hlavnej ulice, pretože uzatvorená ulica znamenala chaos v doprave, rôzne obchádzky a problémy najmä pre šoférov.
Teraz je to v podstate v oddychovej zóne, v blízkosti parku a športovísk. Doprava tým až tak netrpí, lebo obsadené a uzatvorené uličky sa dajú pomerne ľahko obísť.
Atmosféra trhu je nenahraditeľná
Dočasné trhovisko sa zapĺňalo spočiatku pomaly. Najviac ľudí prichádzalo najmä počas obeda a potom už popoludní sa kupujúcimi len tak hemžilo.
Stretávali sme manželské páry, mamičky s deťmi či babičky s vnúčatami. Ponuka bola od pultu k pultu bohatá a zakaždým iná, pestrá.
Na svoje si prišli aj záhradkári, lebo bol dobrý výber sadeníc kríkov a ovocných stromčekov. Farbami hýrila ponuka vencov a kytíc na blížiaci sa sviatok zosnulých.
Prevažovali však stánky s oblečením, s kabátmi, bundami, svetrami, pulóvrami, veď prichádza zima, tak aj teplé papuče boli za „babku“ a z pravých kožených materiálov.
„Mám rada túto atmosféru, ktorá vládne na trhoch,“ prezradila nám pani Agnesa Bagošová.
„Len tak si chodím, obdivujem najmä ručné práce a nestačím sa zdraviť. Práve tu stretnem ľudí a známych, ktorých som nevidela trebárs aj päť rokov. O tom to je, že sa porozprávame, hodíme debatu o príbuzenstve alebo o práci a ideme ďalej,“ hovorí Bagošová.
Ponuka 120 trhovníkov bola rozmanitá a lákavá. Ocenili to najmä deti, ktoré ťahali svojich sprievodcov k stánkom s rozvoniavajúcimi trdelníkmi či rôznymi cukrovinkami, lízankami, tureckým medom a podobnými dobrotami.
Gurmáni zbožňujúci klobásky a grilované mäsa zaliaté dobrým vínkom, sedeli v dočasných šenkoch a uspokojovali svoje mlsné jazyky. Pritom rozoberali svojské, ale „zaručené správy“ z prvej ruky.
Možno by to chcelo viac domácich výrobkov
„Ocenila by som viacej typických slovenských výrobkov od domácich producentov, a to nielen výrobkov z dreva a kože,“ zdôverila sa nám Zoja Bizubová, ktorá odchádzala z trhu v sprievode svojho manžela.
„Veď nemusíme ani ďaleko zachádzať, v blízkosti máme chovateľov oviec, ktorí robia znamenité ovčie syry, korbáčiky, bryndzu. Možno by stálo zato, aby ich organizátor trhov aj oslovil a umožnil sa im prezentovať, hoci i s nejakou zľavou za prenájom trhového miesta,“ dodala ešte, že aj pre ňu je trh miestom, kde sa radi pozhovára s ľuďmi, ktorých bežne nevidí a nestretáva.
Miroslav Eliáš z MsÚ v Trebišove nám vysvetlil, že mesto samotné vopred neoslovuje žiadneho z predávajúcich, ale niekoľko týždňov pred tým oznámi na webe termín konania trhu.
Každý z nich, kto má záujem, sa prihlási sám. Ba prezradil, že niektorí si už teraz rezervovali miesto aj o rok.
Zdá sa teda, že kuloárne sťažnosti od predajcov na to, že, vraj, v Trebišove ľudia málo nakupujú a že sa im sem neoplatí chodiť, patria do minulosti.
Trhy sa konajú mimo hlavnej ulice. V oddychovej zóne, v blízkosti parku a športovísk. Foto: hab
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín