Ochotnícke divadlo v Trebišovskom okrese zohralo a stále zohráva na poli kultúry významnú úlohu. Medzi zakladajúcich členov festivalu nesporne patrí aj domáce Divadlo G.
TREBIŠOV. Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove usporiadalo začiatkom októbra v priestoroch mestského kultúrneho strediska ďalší ročník dvojdňového Celoštátneho festivalu divadelných hier s dedinskou tematikou.
Festival, na ktorom sa súťažne zúčastnilo 6 divadelných súborov, je celoštátnou prehliadkou amatérskeho činoherného divadla. Hosťujúcim vystúpením sa predviedol aj Divadelný súbor Cililing z Prešova.
„Poslaním divadelnej prehliadky je umožniť divadelným súborom všetkých kategórií inscenujúcim divadelné hry s dedinskou tematikou vzájomnú konfrontáciu tvorivej umeleckej práce a prispieť k zvyšovaniu úrovne divadla na Slovensku,“ prezradila nám zámer a ciele súťažného festivalu metodička kultúrneho centra Ľubica Tkáčová.
Netajila, že ochotnícke divadlo v tomto okrese patrí medzi významné zložky na kultúrnej scéne. Vytvorilo základ divadelnej kultúry na vidieku a má pomerne dlhú tradíciu, na ktorú v podstate festival nadväzuje.
Sprievodné podujatia pútali pozornosť
Nemožno obísť skutočnosť, že amatérskym hercom ešte donedávna patrili viaceré pódiá kultúrnych domov v okrese.
Medzi najznámejšie vždy patrilo a patrí Divadlo G z Trebišova, ktoré má za sebou bohatú históriu písanú desiatky rokov. Jeho režisérom je stredoškolský profesor Július Galgan, po ktorom je aj pomenované.
„Na základe dlhoročnej divadelnej tradície sa 9. októbra 1992 začala písať história novej divadelnej prehliadky, ktorej názov sa postupne vyšpecifikoval na teraz už Celoštátny festival divadelných hier s dedinskou tematikou,“ vysvetlila nám Ľubica Tkáčová.
Sprievodnými podujatiami bola autorská výstava obrazov tvorených technikou enkaustiky Sone Košarovej.
Manželia Urbanovci sa prezentovali sériou ručne vyrobených bábik. V kultúrnom dome v Plechoticiach predstavili svoje umenie amatérski herci zo srbského Laliti v hre „Byko sa pustil“.
So záujmom bola sledovaná aj súťaž scenárov a medzi vzdelávacie programy patrili rozbory a diskusie s odborníkmi.
Veľmi pútavým a zaujímavým bolo otváracie vystúpenie folklórneho súboru Žipovčan, ktorý má vo svojom portfóliu rôzne scénky z vidieckeho folklóru, okrem iného aj svadobného.
Medzi tradične dobré zvyky patrí už vydávanie takzvaného festivalového Nočníka, čo v pravom slova zmysle neznamená nič iné ako vydanie dvoch čísiel bulletinu s rôznymi zaujímavosťami, ktorý autori a vydavateľ pripravujú a vytlačia v noci. Ráno ho divadelníci majú už na stole plný postrehov z priebehu festivalu.
Porota súdila objektívne
Porota festivalu v zložení predsedu Petra Karpinského zo Spišskej Novej Vsi, členiek Alžbety Verešpejovej z Prešova, Niny Kollárovej zo Starej Ľubovne a tajomníčky Ľubice Tkáčovej z Trebišova, mala pomerne zložitú úlohu.
Objektívne posúdiť nielen realizáciu jednotlivých divadelných kusov, ale aj spravodlivo rozhodnúť a udeliť individuálne ocenenia za herecké výkony.
Za ženský herecký výkon si ocenenie odniesla Monika Žubritovská za postavu nariekačky Ďadíčky v inscenácii Čas smutný, prežalostný, členka Divadelného ochotníckeho súboru zo Zvolenskej Slatiny.
Miroslav Jenčo bol ocenený za postavu kráľa v inscenácii Kráľ Zempľina z ochotníckeho divadla v Kladzanoch.
Zo súborov sa na poprednom mieste umiestnil Činoherný klub z Devínskej Novej Vsi za inscenáciu Pokušenie vo Svätofloriánskej doline.
Druhé miesto porota udelila Divadlu Hubová za inscenáciu Dvaja muži v šachu a bronzom ocenili DOS Ondavan Stropkov.
Divadelné hry s dedinskou tematikou. Súčasťou festivalu bola súťaž divadelných scenárov.
V hrách aj tradičné zvyky. Ako čepčenie nevesty.
Porota bola subjektívna. Mala pomerne zložitú úlohu pri hodnotení hereckých výkonov. Foto k článku: archív J. D.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín