Organizátorov II. ročníka prezentačno-predajnej včelárskej výstavy na Zemplínskej šírave prekvapil záujem nielen zo strany včelárov.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. V priestoroch miestného hotela sa uskutočnila v druhý októbrový víkend prezentačno-predajná výstava, ktorú zorganizovala regionálna zložka Slovenského zväzu včelárov (SZV) v spolupráci so základnou organizáciou SZV v Michalovciach.
Jej prvý ročník bol už pred dvoma rokmi, a preto sa organizátori rozhodli v tradícii pokračovať.
Príchod návštevníkov a ich záujem, najmä o odborné prednášky, ďaleko presiahol aj kalkulácie samotných organizátorov.
V prednáškovej hale bolo pripravených 200 stoličiek pre poslucháčov a počas všetkých prednášok sa máloktorá uvoľnila.
„Najväčším lákadlom boli celý čas prednášky. Tento rok sa nám podarilo dohodnúť skutočne kvalitných lektorov,“ konštatoval Miroslav Kozma, predseda Regionálnej zložky SZV v Košiciach a zároveň tajomník ZO SZV v Michalovciach.
„Pozornosť upútal už príhovor Martina Piovarčiho, predpredsedu SZV, lebo ho vo zväze považujeme za veľkého a dobrého dlhodobého včelára. Ďalej sa s nami podelil o svoju životnú skúsenosť so včelárením Miroslav Sedláček z Českej republiky. Včelársky učiteľ Michal Vinc z Prešova zase ozrejmil chov včelích matiek. A pomyselnou čerešničkou na torte pre všetkých prítomných, a to nielen včelárov, bola prednáška exponovaného a vysoko ceneného odborníka Pavla Fiľa, riaditeľa Strednej odbornej školy v Banskej Bystrici, ktorý prednášal na tému Ekonomicky orientovaný chov včiel,“ zdôrazňoval Miroslav Kozma.
Predajcovia ponúkali rôzne výrobky z medu i vosku
V rámci košickej regionálnej zložky SZV je registrovaných 16 základných organizácií, pričom počtom necelých 2000 včelárov obhospodaruje asi 38 000 včelstiev. V michalovskej ZO SZV je zaevidovaných 240 členov.
Niektorí z nich sa za svoju dlhoročnú činnosť dočkali aj vzácneho ocenenia priamo na tejto výstave.
Medailu za zásluhy o rozvoj včelárstva III. stupňa, bronzová včela, dostal Václav Mucha. Striebornú včelu, teda II. stupeň, získali dvaja: Vladimír Eľko a Rastislav Mati. Zlatou včelou, I. stupňom, boli ocenení až štyria včelári, Štefan Kudráč, Ján Kováč, Ján Eštok a Gabriel Hinďoš.
Miesto akcie, Zemplínska šírava, bolo dobre zvolené na prezentačno-predajnú výstavu.
„Mesto Michalovce považujem za srdce, teda stred Zemplína, kam nemajú ďaleko včelári ani z juhu, ani zo severu, ale ani od západu,“ presviedčal nás Miroslav Kozma, keď sme položili otázku, prečo práve tu sa založila tradícia výstavníctva.
Na tvárach mnohých návštevníkov bolo vidieť spokojnosť pri pohľade na ponuku rôznych včelárskych potrieb a výrobkov z medu, vosku, peľu, propolisu či dreva. V tuhom i tekutom stave.
Neodmysliteľnou súčasťou výstavy totiž boli predajcovia, ktorí sem prišli s bohatou ponukou nielen z celého Slovenska, ale i z Čiech a Ukrajiny.
Podľa odhadu organizátorov výstavu navštívilo od tisíc do 1 500 návštevníkov, najmä včelárov a to z Košického i Prešovského kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín