Sobranecké kúpele patrili k najstarším kúpeľom na Slovensku. Pôvodne sa tam nachádzali štyri pramene studenej a sladkej sírnatej vody, ktoré sa využívali na liečbu zažívacích problémov, kožných ochorení, ale i pohybového ústrojenstva. V súčasnosti sú spomínane kúpele v nelichotivom schátranom stave.
SOBRANCE. Z dostupných faktov vieme, že najstarší doklad o Sobraneckých kúpeľoch pochádza z roku 1336.
Zaujímavé je, že už vtedy sa tieto pramene využívali na liečbu chudobných. Samozrejme, prameňom sa od počiatku prisudzovali zázračné účinky a tak sa vedomosť o kúpeľoch šírila celou krajinou.
Boli majetkom uhorskej šľachty a posledným vlastníkom bol gróf Sztáray.
Voda sa rozvážala do celého Uhorska
Mali charakter letných kúpeľov a v prevádzke boli od mája do septembra. Na pitnú liečbu sa využívali tri pramene, z ktorých voda sa rozvážala aj do celého Uhorska.
V roku 1803 sa upravilo celé okolie kúpeľov, vysušili sa močiare, a bol vybudovaný park pre prechádzky a oddych. Koncom 19. storočia sa zaviedla vodoliečba, masáže a kúpele mali vlastného lekára, známeho Dr. Gabriela Russaya.
Lokalita kúpeľov je situovaná severovýchodne od Sobraniec, vo vzdialenosti 2,5 km od mesta, leží teda neďaleko súčasnej slovensko-ukrajinskej hranice, ktorá zároveň tvorí časť vonkajšej, „schengenskej“ hraničnej línie Európskej únie.
Do zrušenia prevádzky, v roku 2004, fungovali Sobranecké kúpele ako vysunuté pracovisko michalovskej Nemocnice s poliklinikou Štefana Kukuru.
Mesto sa investorovi nebráni
Od roku 2006 sú v súkromnom vlastníctve spoločnosti Kúpele Sobrance, s. r. o., ktorá mala smelé plány s vybudovaním novej budovy i aquaparku, avšak pri oživení kúpeľníctva narazila na problémy s pozemkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín