Topoľany boli kedysi obcou, v súčasnosti sú mestskou časťou mesta Michalovce. Dedina mala aj svoj vlastný erb.
MICHALOVCE. V stredoveku patrili predstaviteľom rodu pánov z Michaloviec.
Od 18. storočia rozhodujúci majetkový podiel v Topoľanoch získal rod Sztáray.
Najstaršia písomná správa o obci Topoľany pochádza z roku 1248. V latinskom písanom dokumente je jej názov uvádzaný v tvare Tapula.
V ďalších stredovekých listinách dedina vystupuje pod názvom, ktorý je odvodený od výrazu topoľ.
„Písomnosť vydala Budínska kapitula a riešili sa v nej majetkové záležitosti. Šľachtic Peter, syn Sobeslasa, dal svojej manželke Agnese ako veno majetky, medzi inými aj dedinu Topoľany. Prvá písomná zmienka však neznamená, žeby Topoľany vznikli v roku 1248, existovali už predtým,“ spresnil Martin Molnár, historik Zemplínskeho múzea a kronikár mesta Michalovce.
„Podľa profesora Ferdinanda Uličného Topoľany patrili k starobylým slovenským dedinám a ich vznik sa predpokladá už pred 11. storočím,“ doplnil.
Stretlo sa tu viacero šľachticov
V 13. storočí sa obec stala súčasťou rozsiahleho michalovského panstva, patrilo šľachtickému rodu Nagymihály.
Zakladateľom rodu pánov z Michaloviec bol Jakov. Ako povedal Molnár, časom boli z tohto rodu vyčleňované ďalšie rodiny.
Najznámejšia bola grófska rodina Sztárayovcov či Pongráczovcov, ale aj Eödönffyovcov.
„Tradíciu i väčšinu majetkov tohto starobylého rodu ale napokon prevzali Sztárayovci, ktorí používali dva predikáty zo Starého a z Michaloviec,“ uviedol historik.
Od 18. storočia rozhodujúci majetkový podiel získal rod Sztáray a v nasledujúcom storočí tu majetky istý čas vlastnili aj Waldsteinovci. Bol to pôvodom český šľachtický rok, príbuzný s rodom Sztáray.
Molnár povedal, že podľa doložených údajov sa v roku 1607 v Michalovciach stretlo až 27 významných šľachticov.
Boli to dediči majetkov michalovského panstva. Mali prijať ustanovenia, zhrnuté do 16 bodov, ktoré stanovili normy správania a týkali sa taktiež Topolian.
„Išlo o nariadenia morálneho charakteru, ktoré zároveň usmerňovali každodenný život. Dodržiavať sa mali pod hrozbou trestu, respektíve sankcií, kontrolovali ich šľachtici, čiže zemepáni,“ potvrdil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín