Neďaleko Michaloviec leží malé mestečko Strážske. V minulosti bolo obcou. Jeho názov má niečo spoločné so strážením. Sídlo tu mali viaceré šľachtické rodiny.
MICHALOVCE/STRÁŽSKE. Podnik Chemko pozdvihol Strážske tak, že z dediny sa stalo mesto. Patril medzi najvýznamnejšie podniky v regióne východného Slovenska.
Prvé písomne zmienky o meste Strážske spadajú do prvej polovice 14. storočia, a to do roku 1337.
Ide o zmienku z obdobia doosídľovania na zákupnom práve. Strážske sa spomína v súvislosti s delením majetkov pánov z Michaloviec.
Pomenované podľa stráže?
V stredoveku sa Strážske spomínalo ako dedina. Uhorskí králi ho v 12. storočí osídlili ako pohraničnú strážnu osadu.
Neskôr patrilo rôznym šľachtickým rodom. V 15. storočí to boli hlavne magnáti Drugethovci z Humenného.
Samotný názov poukazuje na to, že Strážske má niečo spoločného so strážením. Vyplýva to tiež z geografickej polohy – miesto pri ceste riečnou úžinou medzi Krivoštiankou na ľavej a Klakočinami na pravej strane Laborca.
Ide teda o také miesto, na ktorom je vhodné postaviť strážne či kontrolné stanovisko. Prvý zápis je v podobe Ewrmezew, čo znamená Strážne pole.
Čo bolo potrebné strážiť? Obchodnú cestu, hranice formujúceho sa uhorského štátu. K tejto domnienke sa prikláňajú historici, ktorí poukazujú na miestne názvy odvodené od slov stráž, strážiť.
Na ochranu hraníc novovzniknutého a rozširujúceho sa štátu pozývali uhorskí králi v 11. až 12. storočí strážcov z iných krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín