MARCEL BODNÁR (36), vojak z povolania, žije v Košiciach, korene má v Zemplíne. Vyštudoval Vojenskú strednú školu leteckú v Košiciach, od roku 1997 pracuje na Leteckej základni v Prešove ako pozemný technik vrtuľníkov. Jeho povolanie nemá nič spoločné so záľubou, ktorej holduje už dlhé roky. Avšak tým, že pracuje v armáde na zmeny, voľný čas vždy venuje rodine. A samozrejme, aj svojej záľube, ktorá ho čoraz viac fascinuje od chvíle, keď sa zoznámil s prvými poznatkami v neprebádaných archívoch Slovenska, ale i v zahraničí. Odborné vedomosti získal štúdiom na Prešovskej univerzite, kde študoval pomocné vedy historické.
Prečo práve heraldika, veď vaše povolanie s tým vôbec nesúvisí?
„Myšlienka ma opantala už v detstve. A preto nečudo, že mojou prvotinou bol navrhnutý a schválený erb pre obec Kašov, ktorý som vytvoril už pred dvanástimi rokmi. Odtiaľ pochádzali moji starí rodičia a tu sa narodil môj otec. Mojim rodným som už vtedy sľúbil, že raz nakreslím znak pre túto dedinku, učupenú pod Zemplínskymi vrchmi, a stalo sa.“
Je to však vysoko odborná činnosť, tu musí dokonale fungovať aj obrazotvornosť. Kde ste nabrali odvahu dať sa na túto dráhu?
„Keďže ma to neustále pokúšalo, začal som študovať na Prešovskej univerzite práve túto oblasť. Všetky nové poznatky ma natoľko chytili za srdce a zaujali, že som sa tým štúdiom oveľa ľahšie prehrýzal. Preto som mal odvahu zavŕtať sa do pomocných vied historických, medzi ktoré patrí náuka o erboch heraldika, náuka o pečatiach sfragistika a náuka o vlajkách vexilológia. Od roku 2001 som členom Slovenskej genealogicko-heraldickej spoločnosti a členom Českej vexilologickej spoločnosti som od roku 2005.“
Znamená to, že je to pre vás aj finančná výpomoc pre rodinu?
„Kdeže. Všetko robím zdarma, bez finančnej odmeny.“
Ale veď iste máte aj náklady, minimálne cestovné, strata času a ďalšie...
„Oželiem to a moja rodina ma v tom podporuje, takže nič neľutujem. Mám veľkú radosť z toho, ak moje návrhy tá–ktorá samospráva prijme.“
Na Slovensku je množstvo archívov, ktoré navštevujete najčastejšie?
„Najčastejšie pracujem v košických archívoch a to v arcibiskupskom, štátnom a mestskom. Ale, ak je potrebné, tak vycestujem aj za hranice do Maďarska. Tam som napríklad hľadal aj motív pre vytvorenie erbu a zástavy pre mestskú časť v Trebišove, Milhostov, ktorá bola predtým samostatnou obcou a mala rôzne názvy, napríklad kedysi mala maďarský názov Miglécz.“
Tu sú však všetky archívne dokumenty v maďarčine, ovládate aj tento jazyk?
„S prekladom oslovujem kolegu z archívu, ale v posledných rokoch, keďže musím študovať dosť veľa textu v maďarčine, tak som si mnohé výrazy osvojil a som už zdatným samoukom.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín